Dossier

Zbulohet dokumenti/ Kur Henri Kisinger kërkoi vëmëndje nga Shqipëria

14:53 - 03.02.17 gsh.al

Ishte viti 1976, kur Shqipëria komuniste kishte ftohur marrëdhënien me Kinën dhe po pritej që ajo të bëhej fanari i vetëm ndriçues në botë. Në këtë situatë, Departamenti i Shtetit filloi të tregojë interes të veçantë për Shqipërinë. Henri Kisinger, një nga sekretarët e Shtetit më me influencë u nis një memo disa ambasadave në Europë. Kjo letër ka një domethënie të veçantë për shkak të figurës se Kisinger dhe interesit të tij për Shqipërinë. Është vërtet interesante. Memo eshte publikuar sot nga studiuesi Erald Kapri.Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.