DOSSIER

Video/ Lirimi nga burgu i Nexhmije Hoxhës më ’97, ja kush e priti tek porta

18:04 - 16.03.17 gsh.al
GSH APP Get it on Google Play
Nexhmija Hoxha u lirua nga burgu në janar të vitit 1997, në moshën 75-vjeçare. Siç shihet edhe në videon e “Associated Press”, ajo pritet jashtë hekurave nga nusja e saj e djalit të saj, Liliana Hoxha, e cila ndryshe nga takimi i përzemërt pas lirimit, e ka kritikuar vitet e fundit.

Nexhmije Hoxha u arrestua më ’91 dhe u dënua me 11 vjet burg për korrupsion. Nga pamjet, duket se Nexhmija ishte në gjendje të mirë shëndetësore, e dhe pas viteve të tëra në burg. Ajo shfaqet edhe në shtëpi, e rrethuar nga familjarët dhe librat e ish-diktatorit Enver Hoxha. Nexhmija bëri 5 vjet burg; ajo përfitoi nga amnistitë e ndryshme dhe nga ndryshimet e Kodit Penal.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.