Shëndet

Rreziku për kancer tek vajzat, trashëgohet nga baballarët

16:38 - 18.02.18 Gazeta Shqiptare

Shkencëtarët amerikan besojnë që kanë identifikuar një mutacion të ri të një geni, i cili rrit rrezikun për kancerin e qafës së mitrës.Sipas tyre ky gen kalon nga baballarët tek vajzat e tyre. Ky gen trashëgohet përmes kromozomit X dhe është i pavarur nga genet e tjera dyshuese, për të cilat gratë mund të testohen.

Aktualisht gratë që kanë histori të kancerit në familje janë duke u testuar për genin BRCA, i cili rrit dukshëm rrezikun për zhvillimin e kancerit të gjirit dhe të qafës së mitrës.

Ekspertët kanë deklaruar se ende ka nevojë për studime për të konfirmuar një gjë të tillë si dhe për të kuptuar funksionin e genit.

Raporti i fundit është publikuar në revistën PLoS Genetics.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.