Kosova

Daçiç: Ndërkombëtarët na propozuan në vitin 2005 ndarjen e Kosovës

10:26 - 22.02.19 Gazeta Shqiptare

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka befasuar me deklaratën e tij kur ka thënë se në vitin 2005 ndërkombëtarët i kanë propozuar Serbisë ndarjen e Kosovës.Në një intervistë për televizionin “BNT”, kryediplomati është shprehur se ajo që i duhet Serbisë është fakti që të bëjë një politikë të mençur në këtë drejtim, por nënvizoi se Prishtina nuk do ta pranojë atë.

“Ne kemi nevojë për të mbajtur një politikë të mençur. Unë jam i sigurt se Prishtina nuk do ta pranojë atë, por ata do të jenë përgjegjës”, tha ai.

Ministri serb foli edhe për njohjet e Kosovës dhe taksën e aplikuar kundër mallrave serbe.

“Sot ata thonë se 116 vende njohën Kosovën, e cila është një gënjeshtër. Gjermania dhe Britania e bindin Haradinajn që të mos e heqë taksën për mallrat nga Serbia. Dikush mendon se Haradinaj është i guximshëm por ata nuk bëjnë asgjë pa mbështetjen e jashtme, në të cilin rast Amerika po ua heqë dheun nën këmbët dhe kthehet përreth të tjerëve. Amerika nuk do të lejojë Serbinë të jetë konstruktive dhe Kosova të jetë e keqe, se kjo e shkatërron konceptimin e tyre “, tha Daçiç.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.