Kronikë

Aksioni i policisë në Tiranë/ 40 urdhër ndalime nga Prokuroria, 27 të arrestuar

19:00 - 14.01.20 gsh

Nga aksioni i sotëm që u ndërmor nga policia e Tiranës, pas tërmetit tragjik të 266 nëntorit që la pas 51 viktima, mësohet se janë lëshuar nga Prokuroria rreth 40 urdhër-ndalime për ish-drejtues vendorë, shef aurbanistike por edhe ndërtues.Aksioni është shtrirë në Vorë, Kashar dhe Farkë, zona kto të cilat patën shumë dëmtime nga tërmeti tragjik.

Gazetarja raporton se në polici është shoqëruar ish-shefi I Urbanistikës në Bashkinë Vorë, Luan Beta si dhe Bardh Plaku, ish-kreu i Komunës së Farkës, Anila Harxhi  (arkitekte). Po ashtu në polici është shoqëruar dhe Besnik Fuçia, ish-kreu i komunës Kashar. Kryesisht të shoqëruarit, me urdhër të prokurorisë së Tiranës, dyshohen të kenë falsifikuar dokumentet duke u akuzuar kështu për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.

Gazetarja Klodiana Lala raportoi  se deri tani janë 27 arrestuar dhe vijon operacioni për arrestimin e personave të tjerë. Personat e akuzuar sipas prokurorisë kanë lejuar ndërtimin e disa godinave, kryesisht pallateve që kanë pësuar dëmtime të rënda nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në listën e personave që pritet të shoqërohen janë zyrtarë e ish-zyrtarë dhe persona që kanë përfituar nga ndërtimet e parregullta. Një numër i madh avokatësh ndodhen para Policisë së Tiranës.

Prokuroria e Tiranës pretendon se ka identifikuar godinat që jo vetëm janë ngritur me dokumente të parregullta por edhe është ndërhyrë. Kjo është goditja e dytë nga ana e institucionit të akuzës pas asaj që ndodhi në prokurorinë e Durrësit.

Në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, ndodhen edhe familjarët që duan të mësojnë për të afërmit e tyre të shoqëruar. Ata pretendojnë se prokuroria është nxituar. Operacioni vijon dhe është i shtrirë kryesisht në Vorë, në komunën e Kasharit dhe në komunën e Farkës. Konfirmohen 30 godina të dëmtuara, jo të gjitha të shpallura të pabanuara. Një hetim të çelur pas tërmetit ka edhe nga Prokuroria e Lezhës dhe prokuroria e Krujës.

Kujtojmë se rreth një muaj më parë një aksion i ngjashëm i zhvillua në Durrës, ku u arrestuan 18 persona, mes tyre zyrtarë dhe ndërtues. Tërmeti i 26 nëntorit përveç viktimave, shkaktoi dëme të frikshme, ku qindra persona u plagosën dhe mbetën pa shtëpi. Personat e shoqëruar ndodhen në ambientet e policisë së Tiranës.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE