Kronikë

Emrat/ Operacioni aksion në Tiranë, ja kush janë të ndaluarit me urdhër prokurorie për pasojat nga tërmeti

19:44 - 14.01.20 gsh

Policia e Tiranës ndërmori një operacion ditën e sotme për arrestimin e mbi 40 personave të akuzuar si përgjegjës për pasojat nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Hetimet e nisura nga Prokuroria e Tiranës në bashkëpunim me Policinë e Shtetit sollën arrestimin e mbi 27 personave.Janë evidentuar shkelje që klasifikohen si shpërdorim detyre sipas nenit 248 i Kodit penal, e për këtë vepër kanë përfunduar në burg, drejtues teknik, inxhinierë, deri tek kryetar komunash si Fatbardh Plaku, Besnik Fuçia, Faik Fejzo etj.

Dëmtimet e evidentuara në banesa i kanë bërë ato të pabanueshme, ku dhjetëra qytetarë kanë mbetur pa banesë. Cilësia jo e duhur në ndërtim, mungesa e kontrollit gjatë kolaudimit të objekteve, ndërhyrjet e padrejta në strukturë kanë shkaktuar dëmtimet.

Prokuroria ka marrë dokumentacionin e banesave dhe objekteve të dëmtuara nga tërmeti në zonat e Farkës, Kasharit, Vorës, Kombinatit e Liqenit të Thatë.

Mes 27 të arrestuarve janë tre ndërtues. Ndërkohë 15 persona të tjerë janë shpallur në kërkim.

 1. Fatbardh Plaku ish-kreu i Komunës Farkë
 2. Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar
 3. Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë
 4. Anila Harxhi, arkitekte
 5. Merita Kushi
 6. Bukurije Halili
 7. Ali Dyrmishi (ndërtues)
 8. Vjollca Hoxholli (ndërtuese)
 9. Gerti Çalliku
 10. Jani Ikonomi
 11. Qirjako Gjergo
 12. Sherbet Shehi
 13. Naim Shehi
 14. Ermir Çina
 15. Adhurim Qehajaj
 16. Gëzim Shkalla
 17. Pëllumb Fortuzi (ndërtues)
 18. Xhevahir Doda
 19. Reis Muça
 20. Hekri Disha
 21. Agim Eski
 22. Faik Fejzo
 23. Zhaneta Tagani
 24. Muhamed Felahi
 25. Ndoc Pepkola
 26. Hekri Disho

Në rastin e prokurorisë së Durrësit, mendimi i ekspertëve të huaj ka qenë një mendim i vlefshëm. Por duhet theksuar se prokuroritë janë bazuar në protokollet e Italisë. Pritet që një grup ekspertësh të huaj të vijnë në Shqipëri për të dhënë një mendim. Sigurisht që ekspertiza ka ndikuar dhe ka ndihmuar prokurorinë në vendimmarrje.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE