Bota

Tërmet i fuqishëm në Turqi/ Humbin jetën 8 persona, dhjetëra të plagosur

11:49 - 23.02.20 gsh

Një tërmet i fuqishëm është ndjerë këtë mëngjes në Turqi. Bëhet me dije se lëkundjet e forta janë ndjerë në kufi me Iranin dhe ishin të një force 5.7 ballë. Mediat turke raportojnë se 8 persona kanë humbur jetën në rajonin Van.  Ministri Soylu njoftoi se 8 njerëz humbën jetën në tërmet, ndërsa Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca sqaroi se 21 njerëz u lënduan në tërmet dhe 8 prej të lënduarve ishin në gjendje kritike.Guvernatori i Vanit, Mehmet Emin Bilmez njoftoi se askush nuk ishte nën rrënojat. Presidenti Erdogan mori informacione nga Ministri i Brendshëm Soylu për tërmetin përmes telefonit. Ozcan Işık, kryetari i Qarkut Van Başkale Gelenler, deklaroi se 700 banorë jetonin në zonën më të prekur nga tërmeti.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.