Kryesore

Të mbyllej kufiri kur koronavirusi u shfaq në Itali? Rama: Nuk do e ndalonte vetëm do e ngadalësonte

15:56 - 12.03.20 gsh

Gjatë një dalje publike për mediat, përmes rrjetit social “Facebook”, kryeministri Edi Rama sqaroi  edhe një herë masat e marra ndaj koronavirusit.Ndër të tjera, Rama shprehet se kufiri me Italinë nuk u mbyll që në fillim pasi nuk do e ndalonte epideminë apo koronavirusin duke marrë shembull edhe murtajën e Mesjetës ku nuk kishte mjete ajrore, teksa shtoi se mbyllja e kufijve vetëm sa do e ngadalësonte koronavirusin por nuk do e ndalonte të vinte në Shqipëri.

”Aleati tjetër është frikë, pasiguria. Jo vetëm një betejë mund ta humbësh nëse je i keqinfomruar apo i painforuar. çdo informaci. Duhet marrëm e maskë mbrojtëse të dyshimit të plotë. Sikur të shmangej fare duke ndjekur sport ose filma, duke ndjekur. Le të ngulisim së pari dhe të zbatojmë këhsillat në këtë situatë, hapjen e dritareve, vetëizolimin 14 ditë, nëse kemi ardhur nga jashtë. Moslejimin e të moshuarve nga shtëpi. Ky grip i pazakonshëm nuk ndalet të shkojë kudo. Ndryshe nga çdo grip i zakonshëm, ky grip luftohet me masa shtrënguese që përshkallëzohen deri në forma drastike të ngjashme me mbrjtjen e shoqërsië. Murtaja e mesjetës kur s’kishte transport ajror, dhe kishte vetëm mjete rrugore por i mori jetën miliona njerëzve në Europë.

Mbyllja e kufijve nuk e ndalon epideminë, as nga korona por vetëm e ngadalëson. Ajo bëhet vetëm kur shfaqet. Çfarë quajmë sukses në këtë luftë. Ta ngulisim mirë në kokë, ky është një grip jo i zakonshëm.”- u shpreh Rama.

Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Jo koherente fare- edhe mbyllja ne shtepi nuk e ndalon por vetem e vonon perhapjen e virusit (kjo sipas OBSH). Nese vonimi i virusit eshte strategji e mire tani, duhet te kishte qene strategji e mire dhe me pare.

    Përgjigju ↓