Bota

Ja pse ka rëndësi të rrini në shtëpi: Në Lombardi 90% e viktimave as mbërritën dot në spital nga fluksi

12:56 - 20.03.20 Gazeta Shqiptare

Lombardia eshte rajoni me i goditur nga koronavirusi ne Itali: 2168 te vdekur, pra me shume se gjysma e viktimave jane nga kjo zone. Ajo qe bie ne sy eshte shifra qe japin mediat italiane sot, nga keta vetem 260 vete kane vdekur ne spital.



Pra, 9 ne 10 qytetare italiane ne Lombardi kane vdekur ne shtepi ose vende te tjera dhe nuk kane mundur te marrin ndihmen spitalore.

Ne Bergamo, nje i semure nga koronavirusi pret deri ne 7 ore per autoambulancen, si pasoje e fluksit te madh te thirrjeve telefonike dhe emergjencave.

90% e viktimave ne Lombardi nuk arriten as te shkojne ne spital. Kjo shifer tregon rendesine e parandalimit, pra qendrimit ne shtepi ne menyre qe pandemia te shtrihet ne kohe e te mos godase e perqendruar ne kohe te shkurter. Nuk do ta mesojme dot nese nga ky 90% mund te kishte edhe te mbijetuar nese do te arrihej qe atyre t’u jepej ndihma e shpejte.

Gazeta Shqiptare

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.