Kryesore

Meta: Me konsensus apo jo, do shpall ditën e ardhshme të zgjedhjeve, le të futet kush të dojë

13:48 - 29.05.20 Gazeta Shqiptare

Presidenti Ilir Meta bëri të ditur se mezi po pret konsensusin për Kodin Zgjedhor dhe do ta miratojë sapo të bëhet e mundur.Meta paralajmëron se do të shpallë ditën e ardhshme të zgjedhjeve dhe le të futet kush të dojë më pas.

”Ju keni shqetësimin se çfarë ndodh me Kodin Zgjedhor. Duke qenë se unë jami parashikueshëm. Siç ju kam thënë vjet këtu, që nëse nuk bëhen zgjedhje lokale, Shqipëria ngel në klasë në tetor, merr në qafë Maqedoninë e Veriut, se është kriteri i Kopenhagenit, se ato ekzistojnë në Bruksel. Dhe u rritën kushtet.

Tani tek Kodi. Unë besoj shumë, jam shumë i entuziazmuar, cicërimat që ka progress për Këshillin Politik. Ta duartrokisni këtë

Do e firmos atë consensus menjëherë. E zëmë se palët nuk ranë dakord. Unë do shikoj nëse është në përputhje me kushtetutën, të njëanshme, kam në dorë ta kthej një herë. Në çdo rast me consensus, sepse këtu ka shumë. Në hapësirën kohore që Kodi do më lejojë me consensus apo jo, do shpall ditën e ardhshme të zgjedhjeve të përgjithshme, sepse të gjithë presin këtë, por edhe sado pak më legjitim një parlament se sa ky që është.

Nëse Kodi Zgjedhor nuk miratohet me konsesus, 0 çeljesh negociata me BE. Jo deri në zgjedhjet që vijnë por edhe pas zgjedhjeve që vijnë. Përgjegjësia do jetë e atyre që. Kush të dojë të hyjë në zgjedhje, kush të dojë le mos hyjë në zgjedhje”.

 

 

Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. CFARE ME SHPALLE MOR HAJN KODOSH MEGJITHE AT KURVE HAJNESHE GRUAJE QE KE PERKRAH,POR KA FAJ KY KRYEMINISTER DERBEDER QE TE KA VENE TY PRESIDENT REPUBLIKE,ZATEN PRANDAJ ASHT KJO REPUBLIKE WC E FAKTORIT TE JASHTEM POLITIK;

    Përgjigju ↓