Aktualitet

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore/ Opozita “e pakënaqur”

21:33 - 30.05.20 gsh

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik në lidhje me Reformën Zgjedhore. Në këtë mbledhje është diskutuar aplikimi i teknologjisë në zgjedhje. Po ashtu, në mbledhje ka pasur edhe diskutime për sistemin zgjedhor.Deri më tani, është gjetur dakordësia për shkurtimin e periudhës zgjedhore nga 3 në 1 muaj, financimin miks dhe kuotat gjinore. Palët ndahen tek përdorimi i teknologjisë në zgjedhje depolitizimi i adminsitratës zgjedhore, ku PS e kërkon të plotë, ndërsa opozita miks. Përsa i përket ndryshimit të sistemit zgjedhor, e vetmja që ka kërkuar deri më tani një gjë të tillë është Rudina Hajdari.

Kjo e fundit, pak para nisjes së mbledhjes, përmes një statusi në rrjetet sociale, shkroi se palët duhet të punojnë pa pushim për të kapur afatin e përcaktuar dhe duhet të mendojë në interes të shqiptarëve. Me strategjinë e ish-ambasadorit Donald Lu, ftoi të gjithë pjesë marrësit në mbledhje, që të mos dalin nga ajo pa arritur një lloj akordoje.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE