Bota

Rusia aprovon ilaçin që mposht COVID-19, shëroi pacientët brenda 10 ditëve

18:25 - 02.06.20 gsh

Rusia ka aprovuar përdorimin e një ilaçi antiviral për koronavirusin dhe është gati të fillojë t’ua japë pacientëve duke filluar nga java e ardhshme.Ministria e Shëndetësisë në Rusi ka aprovuar medikamentin Avifavir, pasi pacientëve të parë që iu dha ky antiviral u shëruan brenda 10 ditëve, raportojnë  mediat e huaja.

Ndërsa, zyrtarët rusë thanë se do ta shpërndajnë formulën me të gjithë botën, për shkak se besojnë se ky është ilaçi më i fortë kundër COVID-19.

Gjatë muajit qershor në spitalet e Rusisë do të shpërndahen 60.000 doza, pasi Rusia është një nga vendet më të prekura nga virusi vdekjeprurës.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE