Bota

Kina zbulon virusin e ri, eksperët: Duhet të jemi të përgatitur

13:10 - 30.06.20 gsh

Një virus i ngjashëm me atë të gripit H1N1 që shkaktoi pandeminë e derrave të vitit 2009 është zbuluar në Kinë.Mbikëqyrja e OBSH-së

Zbulimi është pjesë e një programi të gjerë mbikëqyrjeje të rekomanduar për vite me radhë nga Organizata Botërore e Shëndetit për të bllokuar rrezikun e pandemive të reja ose për të përgatitur masa në kohë, nga planet pandemike deri te vaksinimi. I përshkruar në revistën e Akademisë së Shkencave të Shteteve të Bashkuara, virusi u identifikua nga grupi i koordinuar nga George Gao dhe Jinhua Liu, përkatësisht të Universiteteve Bujqësore të Pekinit dhe Shandong, me pjesëmarrjen e Qendrave Kineze për Kontrollin e Sëmundjeve (Cdc China) ). Virusi i zbuluar kishte sipas karakteristikave, potencialin për t’u bërë pandemik: ai u gjet te derrat por edhe në 10% të një kampioni të rreth 300 personave të punësuar në ferma. Kjo do të thotë që virusi di si të sulmojë njerëzit, por ende nuk ka ndërmarrë hapin e mëtejshëm, me aftësinë për të transmetuar veten nga njeri në njeri. Virusi i ri i identifikuar në studim është një rekombinim i variantit H1N1 2009.

Asnjë rrezik i afërt

Studimi nuk përshkruan simptoma dhe manifestime klinike dhe ekspertët kanë deklaruar se nuk ekziston ndonjë kërcënim i menjëhershëm. Virusi ka qenë tek derrat për 5 vjet dhe nuk ka asnjë provë që ai qarkullon te njerëzit, pavarësisht pesë viteve të ekspozimit të gjerë. Gripi i fundit pandemik – “derri” i vitit 2009 – ishte më pak vdekjeprurës sesa fillimisht i frikësohej, kryesisht për shkak se shumë njerëz të moshuar kishin një formë imuniteti ndaj virusit, ndoshta për shkak të ngjashmërisë së tij me patogjenët e tjerë të gripit që qarkullonin më parë . Ai virus, i quajtur A / H1N1pdm09, është ndër ata që janë ende të pranishëm. Vaksinat aktuale të gripit nuk duket se mbrojnë kundër këtij virusi të ri të quajtur G4 EA H1N1 por mund të përshtaten për ta bërë atë nëse është e nevojshme.

Ju duhet të pajisni veten

Për ekspertin e sëmundjes infektive Giorgio Palù, nga Universiteti i Padovës, i intervistuar nga ANSA: “Kërkimi është një punë e pritshme dhe e rëndësishme, një monitorim shumë i rëndësishëm për të përgatitur një vaksinë mirë paraprakisht në rast se virusi zgjerohet”. Ftesa për mbikëqyrje është thelbësore edhe për epidemiologun Stefania Salmaso, i cili në vitin 2009 ndoqi pandeminë e gripit në krye të Qendrës Kombëtare të Epidemiologjisë, Mbikëqyrjes dhe Promovimit të Shëndetit të Institutit të Lartë të Shëndetit (ISS): Nuk është një lajm që krijon shqetësim” thotë ai, por sjell përsëri në diskutim kërcënimin për shëndetin e njeriut nga bota e kafshëve dhe që na rikthen në rëndësinë e të pasurit një përshtatje të planeve pandemike Gjithashtu në vitin 2018, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) kishte kërkuar një rishikim të planeve pandemike, por ajo kërkesë nuk u pasua, madje as në Itali ku ato të fundit datojnë mbi 10 vjet më parë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE