LIFE STYLE

Video/ Lufta e arinjve në lindje të Rusisë thyen kamerat e studiuesve

19:22 - 03.07.20 gsh

Kamerat e vëzhgimit në thellësi të pyjeve në Lindjen e Largët ruse kanë kapur këto imazhe të dy arinjve të murrmë gjigandë, të përfshirë në një luftë të peshave të rënda, me sa duket prej rivalitetit për disa gëmusha të mbushura manaferra.Arinjtë njihen që i kanë dobësi të ëmblat, por kanë gjithashtu kthetra të mëdha dhe forcë masive prandaj lufta me dy prej tyre mund të jetë brutale.

Kamerat e vendosura janë të pajisura me detektorë lëvizjeje dhe aktivizohen menjëherë kur nis veprimi, sidomos kur dy kafshë omnivore tentojnë të lajnë hasapet.

Bixhat e zemëruara ndaheshin fillimisht nga një gardh por e hodhën atë shpejt përtokë teksa mësynin për njëri-tjetrin. Pamjet nuk zbuluan cili ishte fituesi por kostot dukej se ishin vetëm për kamerat e shkatërruara të qendrës së mbrojtjes së arinjve Amur Tiger, që punon për ruajtjen e popullatës së tigrave siberianë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.