Aktualitet

ISHP: Evitoni sa më shumë kondicionerin në makinë

13:30 - 05.07.20 gsh

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës. Ndër to, bie në sy porosia për të bërë herë pas here ndalesa në vende të freskëta me hije dhe ujë të ftohtë dhe të evitohet sa më shumë përdorimi i kondicinerit.ISSH shkruan: Për shkak të sezonit turistik dhe temperaturave e larta, shtohet fluksi i qarkullimit dhe rreziku për ngjarje tragjike në rrugë.

Prandaj kujdes:

-Kontrolloni gjendjen teknike të mjetit para nisjes.

-Vendosni rripin e sigurimit.

-Mos shpejtoni.

-Jo konsumit të alkoolit.

-Përdorni sa më shumë lëngje.

-Shmangni celularin në timon.

-Bëni herë pas here ndalesa në vende të freskëta, me hije, ujë të ftohtë etj.

-Përdorni veshje të lehta.

-Mos neglizhoni rregullat e sigurisë për pandeminë.

-Evitoni sa më shumë përdornin e kondicionerit.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE