Dossier

Dokumentet e CIA-s/ Ernest Koliqi e Martin Camaj agjentë? Përplasen studiuesit

20:20 - 06.07.20 gsh

Fatmira NikolliDokumente të Ish-Sigurimit të Shtetit dhe CIA-s amerikane kanë hedhur hije dyshimi nëse shkrimtarët Ernest Koliqi e Martin Camaj kanë qenë bashkëpunëtore të agjenturave të huaja.

Dy studiues të venë përballë, japin dy anë të ndryshme.

Studiuesi Auron Tare ka botuar në “Peizazhet e fjalës” disa dokumente që implikojnë shkrimtarët Ernest Koliqi e Martin Camaj me Sigurimin e Shtetit dhe agjenturat e huaja gjatë regjimit Komunist, duke i nxjerrë ata si bashkëpunëtorë.

“Kanë pasur marrëdhënie me disa shërbime. Koliqi pati raport me shërbimin sekret nazist. Materialet e Koliqit i jepeshin edhe KGB-së. Ndërsa Camaj firmosi për Sigurimin, kur ishte i ri, nuk e fajësoj se ai nuk raportoi, nuk bashkëpunoi me ta”,- thotë Auron Tare.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE