Bota

Shkencëtarët paralajmërojnë një tjetër rrezik

19:55 - 07.07.20 gsh

Ne jemi në mes të një pandemie, por ende disa ekspertë britanikë të infeksioneve po ngrejnë një pyetje frikësuese: ‘A po harrojmë një kërcënim më të madh ndaj njerëzimit?’Ky kërcënim vjen nga bakteret që po mësojnë tu rezistojnë edhe mjekimeve më të fuqishme, duke vënë kështu shëndetin dhe jetët tona në rrezik.

Pyetësori është dramatik. 2985 njerëz në Angli humbën jetën për shkak të infeksioneve rezistente ndaj mjekimeve në 2018 dhe 60,788 u infektuan në total. Këto shifra tregojnë për një rritje me 10% nga viti i mëparshëm.

Në katër vitet e fundit, vdekjet si pasojë e këtyre baktereve në Britani janë rritur me 1/3-ën dhe i njëjti trend vihet re në të gjithë botën.

Shkencëtarët shqetësohen për një të ardhme, kur dhe sëmundje të zakonshme si gripi mund të jenë vdekjeprurëse.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE