Bota

Zbulohen qelitë  e improvizuara nga trafikantët e drogës, dhunonin dhe torturonin pengjet

18:41 - 08.07.20 gsh

Policia holandeze ka zbuluar dhoma torture dhe qeli të improvizuara në kontenierë pranë kufirit me Belgjikën, ku dyshohet se trafikantët e drogës mbanin dhe torturonin pengjet. Gjatë operacionit u sekuestrua gjithashtu 24 kilogramë drogë, veshje policore, automjete të vjedhura dhe armë.Nga pamjet e para të publikuara nga autoritetet,vihen re se në mure ishin vendosur material izolues për zhurmat për të penguar dëgjimin e ulërimave.

“Të dyshuarit i quanin kontenierët ‘dhoma e trajtimit’, dhe është e qartë se ato janë përgatitur për të torturuar njerëz,” – thuhet në një deklaratë.

Në tavan dhe në dysheme duken gjithashtu edhe pranga ndërsa të gjitha qelitë ishin të vëzhguara nëpërmjet një rrjeti kamerash. Magazina ku ndodheshin këto qeli të improvizuara u zbulua gjatë hetimeve për një 40-vjeçar nga Haga i dyshuar për trafikim të lëndëve narkotike dhe komplot për vrasje.

Policia ishte në gjendje të gjurmonte disa mesazhe të kodifikuara të aplikacionit EncroChat, dhe kjo u mundësoi autoriteteve për të ndjekur në kohë reale kriminelët.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE