Kosova

Rëndohet bilanci nga COVID-19/ Qeveria e Kosovës merr masa të reja

17:03 - 12.07.20 gsh

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë një konference për mediat u shpreh se është marrë vendim që të shtohen masat pasi gjatë ditëve të fundit gjendja po rëndohet nga COVID-19.Hoti shton se janë shqyrtuar dy skenare, shtimi i disa masave si dhe shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme, por është marrë vendimi që të vijojnë me skenarin e parë.

“Siç e keni parë nga shifrat, gjendja po rëndohet. Jemi në limitet e kapacitetet. Jemi duke krijuar kapacitete shtesë. Javëve të fundit kemi marrë disa vendime për masa të reja. Kemi shqyrtuar dy skenare, shtimi i disa masave dhe shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme. Sapo e kryem edhe mbledhjen e Këshillit e Sigurisë, kemi marr vendim që shkojmë me skenarin e parë. Ku në mbledhjen e Qeverisë do të miratohen disa nga masat. Masat do të janë rigorozitet që kemi marr, siç janë maska, distanca dhe higjiena”, tha Hoti.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE