Kryesore

“Vuçiç është i gatshëm ta pranojë pavarësinë e Kosovës”

17:10 - 01.08.20 Gazeta Shqiptare

Lideri i Lëvizjes “Dveri” në Serbi, Boshko Obradoviç, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, është i gatshëm të pranojë pavarësinë e Republikës së Kosovës.Obradoviç në një intervistë për Nova.rs ka thënë se Vuçiç që nga vitit 2013 ka treguar se “është i gatshëm të jap pjesë të territorit të shtetit”.

Sipas politikanti serb, Vuçiç një gjë të tillë e ka premtuar kur ka nënshkrua marrëveshjen e Brukselit. Sipas tij, presidenti serb ka premtuar se do ta njohë pavarësinë e Kosovës përpara se të vinte në pushtet dhe se tashmë duhet të përmbush një premtim të tillë që e ka dhënë.

Obradoviç në fund ka thënë se është i bindur se ka pasur negociata sekrete në dy vitet e fundit, derisa sipas tij këto negociata tashmë janë shpejtuar ditëve të fundit./Express

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.