Aktualitet

A do të rihapen shkollat në shtator? OKB thirrje vendeve: Bota po përballet me një katastrofë

21:00 - 04.08.20 gsh

Bota po përballet me një “katastrofë gjenerative” për shkak të mbylljes së shkollave gjatë pandemisë së koronavirusit, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres të martën. “Të kthehen studentët në shkolla dhe institucionet mësimore, duhet të jetë një përparësi kryesore, pasi transmetimi lokal i Covid-19 është nën kontroll”, shtoi ai.Guterres tha se në mes të korrikut, shkollat u mbyllën në më shumë se 160 vende, duke prekur mbi 1 miliardë nxënës, ndërsa të paktën 40 milion fëmijë në të gjithë botën kanë humbur arsimin në vitin e tyre kritik parashkollor.

“Tashmë jemi përballur me një krizë mësimi para pandemisë,” tha Sekretari i Përgjithshëm. “Tani ne përballemi me një katastrofë gjenerative që mund të harxhojë potencialin e pashpjeguar njerëzor, të minojë përparimin e dekadave dhe të përkeqësojë pabarazitë e ngulitura. Pandemia e Covid-19 ka çuar në ndërprerjen më të madhe të arsimit ndonjëherë. Ju bëj thirrje familjeve dhe liderëve kudo në botë të mbrojmë të ardhmen e fëmijëve tanë“, theksoi Guterres.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.