Shëndet

Ja cilat janë 5 ‘super ushqimet’ që forcojnë sistemin imunitar

18:30 - 08.08.20 gsh

Ndërsa larja e duarve, higjena e mirë dhe stërvitja mund të ndihmojnë shumë në zvogëlimin e rrezikut për t’u sëmurur, po në lidhje me dietën tonë? Hulumtimet kanë treguar që një dietë e shëndetshme dhe mënyra e jetesës mund të ndihmojnë në forcimin e mbrojtjes natyrore të trupit dhe sistemit imunitar.Agrumet

Shumë njerëz kthehen tek vitamina C teksa shohin simptomat e para të ftohjes. Kjo për shkak se vitamina C ndihmon sistemin imunitar të funksionojë siç duhet. Dhe disa studime tregojnë se mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave dhe zvogëlimin e kohëzgjatjes së ftohjes së zakonshme. Për të rritur marrjen tuaj të vitaminës C, mund të drejtoheni tek agrumet si portokalli dhe qitro, së bashku me ushqime të tjera të pasura me vitaminë C si speca të kuq, kivi dhe luleshtrydhe.

Perimet

Perimet si brokoli dhe filizat e Brukselit njihen si depo ushqyese. Ata mbushin pjatën tuaj me vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë. Një fakt më pak i njohur është se shumë si agrumet, ato janë të ngarkuara me vitaminë C.

Hudhra

Përbërësi gjerësisht i njohur përmban komponime që mund të ndihmojnë sistemin imunitar të luftojë mikrobet. Si? Hudhra e freskët, përmban një përbërës të quajtur alliin. Kur hudhra është grimcuar ose përtypur, alliina shndërrohet në allicin, një molekulë që ka veti antibakteriale dhe antivirale.

Xhinxher

E njohur gjithashtu si një “super ushqim” dhe një nga erëzat më të shëndetshme në tokë, aroma unike e xhenxhefilit vjen nga vajrat e saj natyralë, më e rëndësishmja është xhenxhefili . Xhenxhefili është substanca bioaktive që është përgjegjëse për pjesën më të madhe të pronave të saj mjekësore, duke përfshirë mbrojtjen antimikrobikë dhe të frymëmarrjes , si dhe efektet e saj anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Bajame

Bajamet janë të mbushura me antioksidantë, veçanërisht vitaminë E , e cila ka aftësi forcuese të imunitetit dhe mund të ndihmojë në luftimin e baktereve dhe viruseve pushtuese. Ato gjithashtu përmbajnë fibra, proteina bimore dhe ca hekur, të cilat janë thelbësore për sistemin imunitar.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.