Kryesore

Ligji organik për Presidentin, ja emrat e deputetëve që do jenë pjesë e grupit të punës. Pritet miratimi te Ligjet

11:10 - 14.09.20 Gazeta Shqiptare

Mblidhet Komisioni i Ligjeve. Në mbledhjen e sotme siç bën me dije për BalkanWeb” gazetari Ergys Gjencaj pritet të miratohet grupi i punës që do të punojë për këtë ligj.Emrat e propozuar janë: Vasilika Hysi, Adnor Shameti dhe Alban Zeneli.

Kujtojmë që pas një viti betejë mes Kuvendit dhe Presidencës, për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, mazhoranca i dha fund këtij konflikti me një raport këshillues.

Pavarësisht faktit që Meta i shpëtoi shkarkimit, shumica qeverisëse po harton një ligj që i kufizon kompetencat presidentit nëpërmjet një ligji organik.

Ky ligj sqaron në detaje teknikalitetet e veprimtarisë kushtetuese të Presidentit të Republikës. Ligji organik ndër të tjera do konstatojë te e drejta e presidentit për të dekretuar ose refuzuar dekretimin e një ministri, e drejta e presidentit për të ndryshuar datën e zgjedhjeve apo për mos thirrur në betim anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, precedentë të cilët kanë sjellë jo pak përplasje mes Kuvendit dhe Presidencës.

 

 

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.