Bota

Edhe Conte flet për rikthimin e karantinës: Jo shtetrrethim, mbyllje e pjesshme

08:44 - 24.09.20 gsh

Italia mund të aplikojë mbyllje të shënjestruara mirë aty ku do të jetë e nevojshme për të frenuar përhapjen e koronavirusit, ndërsa një bllokim tjetër i përgjithshëm nuk ka gjasa, tha Kryeministri Giuseppe Conte për “La Stampa” në një intervistë.“Sot situata në Itali është sigurisht më e mirë se në vendet e tjera evropiane dhe ne jemi më të përgatitur – edhe si një sistem shëndetësor – për t’u përballur me një ringjallje të mundshme të përhapjes së virusit,” i tha Conte, gazetës.

“Aktualisht unë përjashtoj mundësinë e një bllokimi të përgjithshëm; mund të ketë – nëse është e nevojshme – mbyllje të përcaktuara mirë. “Conte shtoi se propozimi i Bashkimit Evropian për një rregullim të rregullave të tij të emigrimit dhe azilit ishte një “hap i parë, por jo i mjaftueshëm” dhe blloku do të vazhdonte të punonte për të vendosur masa efikase për riatdhesime dhe zhvendosje të detyrueshme.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.