Kryesore

Ri-infektimi nga COVID-19 ndodh rrallë por goditja e dytë është më e rëndë

14:40 - 13.10.20 gsh

Një burrë në Sh.B.A rezultoi fatkeq pasi ju deshtë të kalonte dy herë COVID-19.Por më e rënda ishte se infeksioni i dytë ishte më i rrezikshëm se i pari raportojnë mjekët.25 vjeçari kishte nevojë për trajitm spitalor pasi mushkëritë e tij nuk mund të merrnin oksigjen të mjaftueshëm për trupin e tij.Studimi i Sëmundjet Infektive Lancet ngre pyetje se sa imunitet mund të ndërtohet ndaj virusit.Burri nga Nevada nuk kishte ndonjë problem shëndetësor të njohur ose defekte imune që do ta bënin atë veçanërisht të prekshëm nga Covid.

Çfarë ndodhi?!

25 Mars – Vala e parë e simptomave, duke përfshirë dhimbje të fytit, kollë, dhimbje koke, të përzier dhe diarre

18 Prill – Ai rezulton pozitiv për herë të parë

27 Prill – Simptomat fillestare qetësohen plotësisht

9 dhe 26 maj – Ai teston negativisht për virusin në dy raste

28 maj – Ai zhvillon përsëri simptoma, këtë herë duke përfshirë ethe, dhimbje koke, marrje mendsh, kollë, të përziera dhe diarre

5 qershor – Ai rezulton pozitiv për herë të dytë dhe është hipoksik (oksigjen i ulët në gjak) me gulçim

Shkencëtarët thonë se pacienti ka kalur dy herë COVID-19.

Një krahasim i kodeve gjenetike të virusit të marra gjatë çdo periudhe simptomash tregoi se ato ishin shumë të dallueshme për t’u shkaktuar nga i njëjti infeksion.

“Gjetjet tona sinjalizojnë se një infeksion i mëparshëm nuk mund të mbrojë domosdoshmërisht nga infeksioni në të ardhmen,” tha Dr Mark Pandori, nga Universiteti i Nevada.

“Mundësia e ri-infektimeve mund të ketë implikime të rëndësishme për kuptimin tonë të imunitetit Covid-19.”

Ai shtoi se edhe njerëzit që janë rikuperuar duhet të vazhdojnë të ndjekin udhëzimet rreth distancës sociale, maskat e fytyrës dhe larjen e duarve.

Shkencëtarët janë ende duke u ndeshur me çështjen e mprehtë të koronavirusit dhe imunitetit.

A bëhen të gjithë imunë? Edhe njerëzit me simptoma shumë të lehta? Sa zgjat imuniteti?

Këto janë pyetje të rëndësishme për të kuptuar se si virusi do të ketë ndikim afatgjatë dhe mund të ketë implikime për vaksinat dhe ide të tilla si imuniteti i tufave.

Deri më tani, ri-infektimi duket të jetë i rrallë – ka pasur vetëm disa shembuj nga më shumë se 37 milion raste të konfirmuara.

Raportet në Hong Kong, Belgjikë dhe Hollandë thanë se ato nuk ishin më serioze sesa të parat.

Një në Ekuador pasqyroi rastin e SH.B.A.-së si më të rëndë, por nuk kishte nevojë për trajtim spitalor.

Sidoqoftë, është ende herët në pandemi dhe historia e llojeve të tjera të koronavirusit do të thotë që mbrojtja pritet të zbehet.

Ndërsa vendet durojnë një valë të dytë të virusit, ne mund të fillojmë të marrim përgjigje më të qarta.

Ishte supozuar që një raund i dytë i Covid do të ishte më i butë, pasi trupi do të kishte mësuar të luftonte virusin herën e parë.

Është ende e paqartë pse pacienti nga Nevada sëmuret më rëndë herën e dytë.

Një ide është që ai mund të ketë qenë i ekspozuar ndaj një doze më të madhe fillestare të virusit.

Mbetet gjithashtu e mundur që përgjigja fillestare imune ta përkeqësonte infeksionin e dytë.

Kjo është dokumentuar me sëmundje si ethet e tingullit, ku antitrupat e bërë në përgjigje të një lloji të virusit të tingullit shkaktojnë probleme nëse infektohen nga një shtam tjetër.

Prof Paul Hunter, nga Universiteti i Anglisë, tha se studimi ishte “shumë shqetësues” për shkak të hendekut të vogël midis dy infeksioneve dhe ashpërsisë së të dytit.

“Duke pasur parasysh faktin që deri më tani mbi 37 milion njerëz kanë pasur infeksion, ne do të kishim pritur të kishim dëgjuar për shumë incidente të tjera nëse infeksionet e tilla shumë të hershme me sëmundje të rëndë do të ishin të zakonshme.

“Është herët të thuhet me siguri se cilat janë implikimet e këtyre gjetjeve për çdo program të imunizimit. Por këto zbulime përforcojnë çështjen që ne ende nuk dimë sa duhet për përgjigjen imune ndaj këtij infeksioni.”

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.