Shëndet

Arsyeja e papritur që mund të shkaktojë dhimbje shpine

14:50 - 14.10.20 gsh

Dhimbja e mesit prek ndjeshëm një pjesë të madhe të popullsisë së botës, ndërsa në 20% të pacientëve zhvillohet në dhimbje kronike.Qëndrimi i dobët, problemet e kyçeve dhe gjumi i dobët janë disa nga arsyet që shkaktojnë këto dhimbje. Megjithatë, shkencëtarët raportojnë se dhimbja e shpinës mund të mos jetë thjesht fizike. Me fjalë të tjera, ata deklarojnë se mund të jetë edhe psikologjike.

Kjo sepse njerëzit shpesh e mbivlerësojnë shqetësimin e shkaktuar nga dhimbja e mesit. Studiuesit nga Universiteti i Australisë së Jugut studiuan 15 vullnetarë me dhimbje kronike të mesit të cilët raportuan ngurtësi.

“Truri përdor informacione nga shumë burime të ndryshme, përfshirë zërin, prekjen dhe shikimin, për të krijuar emocione të tilla si ngurtësia. Nëse mund ta përdorim këtë informacion, mund të jemi në gjendje të kontrollojmë ndjenjën e ngurtësisë. Gjetjet hapin derën për mundësi të reja terapeutike, gjë që është emocionuese “, tha kreu i hulumtimit.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.