Shëndet

Nga parandalimi i plakjes tek përmirësimi i kujtesës, pse duhet të shtoni kanellë në ushqim

13:33 - 16.10.20 gsh

Përdorimi i kanellës daton prej shekujsh, ndërkohë që ditët e sotme gjendet pothuajse në çdo kuzhinë. Por kjo erëz e zakonshme është më shumë sesa thjesht një shtesë e shijshme në ëmbëlsira, e cila ka efekte çudibërëse për lëkurën dhe mirëqenien.Mund të minimizojë aknet.

Kanella ka veti antimikrobike që janë të dobishme për trajtimin e puçrrave. Kjo erëz mund të shkatërrojë bakteret që shkaktojnë njolla. Është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve që mbrojnë trupin nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Parandalon shenjat e plakjes.

Radikalet e lira mund të kontribuojë gjithashtu në plakjen e parakohshme. Antioksidantët në kanellë ngadalësojnë këtë proces duke mbrojtur qelizat nga ky dëmtim. Kanella madje mund të nxisë prodhimin e kolagjenit sepse përmban elementë që kanë treguar se rrisin nivelet e kolagjenit.

E bën lëkurën të duket më e njëtrajtshme.

Kanella nxit qarkullimin, duke sjellë gjak dhe oksigjen në lëkurë. Përmban një astringent, një kimikat që zvogëlon ose ngushton indet e trupit. Mund të ndihmojë lëkurën të duket më e butë dhe të përmirësojë shëndetin e saj nga brenda dhe jashtë.

Ka veti anti-inflamatore.

Inflamacioni ndihmon trupin të luftojë viruset dhe të riparojë dëmtimin e indeve. Studimet kanë treguar se kanellë ka anti-inflamatore pronave dhe mund edhe të lehtësojë ënjtjen.

Mund të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Shtimi i kanellës në dietën tuaj mund ta mbajë zemrën të shëndetshme. Një dietë e pasur me yndyrë mund të çojë në sëmundje të zemrës, dhe shtimi i kanellës në ushqim mund të ndihmojë në kompensimin e këtij rreziku.

Ndihmon në humbjen e peshës.

Kanella është e pasur me fibra, jep ndjesinë e ngopjes dhe ju ndihmon të luftoni dëshirat për ushqim. Gjithashtu rrit metabolizmin, sepse trupi përdor më shumë energji për të përpunuar erzën sesa bën për ushqimet e tjera.

Mund të përmirësojë kujtesën.

Kanella mund të ndihmojë për të vonuar plakjen e trurit dhe për të ulur stresin oksidativ të qelizave të trurit. Ajo gjithashtu stimulon plasticitetin e hipokampës, një pjesë e trurit e lidhur me kujtesën. Studimet kanë treguar se përmirëson disa simptoma të sëmundjes Alzheimer dhe Parkinson.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.