Bota

Nis ‘lock-down’ i dytë/ Bota përballet me valën e dytë të COVID, ja rregullat e reja

21:05 - 23.10.20 gsh

Vala e dytë e koronavirusit në Francë mund të jetë më e keqe se e para, tha të premten shefi i grupit të spitalit publik të Parisit AP-HP ndërsa vendi regjistroi një numër rekord të rasteve ditore. Me presionin mbi spitalet që ngrihen me shpejtësi, Franca ka zgjeruar një shtetrrethim nga ora 21:00 deri në 6 të mëngjesit për të mbuluar 46 milion njerëz, më shumë se dy të tretat e popullsisë së saj.Bota tani është në një pikë kritike në pandeminë Covid-19 dhe disa vende janë në një rrugë të rrezikshme, duke u përballur me mundësinë e shërbimeve shëndetësore që mund të shemben nën tendosje, tha të premten kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Italia të Premten regjistroi 19,143 infeksione të reja me koronavirus, një kërcim prej më shumë se 3,000 brenda 24 orëve të fundit. Rajoni verior i Lombardisë, goditja më e rëndë gjatë valës së parë të pandemisë, regjistroi pothuajse 5,000 raste të reja ndërsa Campania, në jug, kishte 2,280.

Më shumë se gjysmë milioni njerëz në SH.B.A. mund të vdesin nga Covid-19 deri në fund të shkurtit të vitit të ardhshëm, por rreth 130,000 nga ato jetë mund të shpëtoheshin nëse të gjithë do të vishnin maska, sipas vlerësimeve nga një studim modelimi.

Në Portugali, maskat e fytyrës do të duhet të vishen në zona të jashtme të mbipopulluara, parlamenti i vendit vendosi të premten, për të përmbajtur valën e koronavirusit. Masa do të jetë në fuqi për të paktën 70 ditë dhe përfshin të gjithë banorët e moshës 10 vjeç e lart, të cilët duhet të mbajnë maska ​​jashtë kur nuk mund të mbajnë një distancë fizike nga njerëzit.

Belgjika, një nga vendet evropiane më i goditur nga Covid-19, shtrëngoi kufijtë në kontaktet sociale të premten duke ndaluar tifozët nga ndeshjet sportive dhe duke kufizuar numrat në hapësirat kulturore, ndërsa zyrtarët në Wallonia vendosën një shtetrrethim më të rreptë për banorët.

Qeveria lokale në rajonin frëngjishtfolës, midis pjesëve më të goditura të vendit, u ka thënë njerëzve të qëndrojnë në shtëpi nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 6 të mëngjesit dhe e kanë bërë punën e largët të detyrueshme për studentët deri më 19 nëntor.

Belgjika, e cila ka nivelin e dytë më të lartë të infektimit në Evropë për frymë pas Republikës Çeke, tashmë kishte mbyllur kafenetë, baret dhe restorantet dhe kishte vendosur një shtetrrethim më të shkurtër gjatë natës. Infeksionet e reja arritën një kulm prej 10,500 të enjten.

Por qeveria i ka rezistuar thirrjeve të ekspertëve mjekësorë për të urdhëruar një bllokim të ri për të shmangur shkaktimin e më shumë dhimbjeve ekonomike. Kufizimet – deri në 19 nëntor – përfshijnë gjithashtu distancim më të rreptë social. Ata kanë për qëllim të shmangin grumbullimin në transportin publik dhe të imponojnë një kufi prej 200 personash në teatro, salla koncertesh dhe kinema.

“Ne po shtypim butonin e pauzës …. ne kemi një objektiv të vetëm, i cili është të kufizojmë kontaktet që nuk janë rreptësisht të nevojshme”, tha Kryeministri belg Alexander de Croo në një konferencë shtypi. “Nuk ka asnjë ligj që mund të ndalojë virusin, të vetmit që mund ta ndalojnë atë jemi ne … të gjithë së bashku”.

Uells ka shkuar zyrtarisht në bllokim që nga ora 6 e pasdites dhe do të qëndrojë atje deri më 9 nëntor.

Njerëzit do të duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe pub-et, restorantet, hotelet dhe dyqanet jo-thelbësore do të mbyllen. Shkollat ​​fillore do të rihapen pas ndërprerjes gjysmë-mujore, por vetëm vitet 7 dhe 8 në shkollat ​​e mesme mund të kthehen në atë kohë sipas rregullave të reja të “ndërprerjes së zjarrit”.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.