Kryesore

Fundjavë e çmendur, halloween dhe hënë e plotë

19:15 - 29.10.20 Gazeta Shqiptare

Kjo javë është një lloj “Jave e Ferrit”, në mënyrë figurative.Halloween (Nata e Shtrigave) po vjen. Skena tallëse vrasjesh dhe skelete që këtë vit ndihen pak më personale, pasi vdekja ishte varur si një re gjatë këtij viti.

Të gjithë kemi kaluar muaj me radhë në një pandemi globale, dhe kjo e shtunë ndihet si një natë kulmore emocionale.

Halloween dhe një hënë e plotë, të gjitha përputhen në një natë të veçantë.

Ndërsa festa e Halloween-it është ndryshe këtë vit për shkak të distancimit fizik dhe shqetësimeve të përhapjes së coronavirusit, studiuesit thonë se festimi në kornizat e lejuara, është një mënyrë për të pastruar emocionet e këqija të këtij viti.

Nata e Halloween dhe hëna e plotë

“Është një moment i mbushur plot për shumë arsye. Edhe për ata që nuk besojnë në të mbinatyrshmen, ne veprojmë sikur ta bëjmë. Energjia metafizike e këtij momenti është e madhe”, tha Regina Hansen.

Halloween është një mundësi për të qenë në thelb një i huaj në një tokë të çuditshme. Për një natë mund të banosh në një un të ri. Kjo mund të nënkuptojë përmbushjen e dëshirës së ëndrrës së një fëmije për të qenë një astronaut. Ju mund të banoni në një karakter që është më i guximshëm, më i fortë ose më kriminal se sa jeni. “E gjitha është rritur, është e ngritur. Ka një ndjenjë lirie që është pothuajse magjike”. tha ajo. “Fëmijët kontrollojnë natën. Ata shkojnë deri në shtëpitë e të huajve dhe kërkojnë karamele”, shton ajo edhe pse këtë vit situata është më e ndërlikuar.

Hëna e plotë e këtij Halloween është gjithashtu një hënë blu. Ndërsa hëna në të vërtetë nuk do të duket blu, një hënë blu i referohet të dytës nga dy hënat e plota që ndodhin në të njëjtin muaj, e cila ndodh një herë në 2.5 deri në tre vjet.

Një hënë e plotë shfaqet në Halloween përafërsisht çdo 19 vjet, kështu që sigurohuni ta shijoni.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.