Kryesore

Flet sizmiologu i njohur grek: Në 48 orët e ardhshme priten lëkundje më të mëdha

14:59 - 30.10.20 gsh

Sizmiologu i njohur grek Vassilis Papazachos gjatë një interviste për SKAI, ka deklaruar se tërmeti që goditi mesditën e sotme detin Egje duke shkaktuar dëme të mëdha në Greqi dhe Turqi, do të ketë dhe lëkundje të tjera në ditët në vazhdim.“Do të ketë një sekuencë të madhe tronditjes pas lëkundjes së parë që do të zgjasin me muaj  të tërë por me intensitet më të madh, të paktën në 48 orët e ardhshme. Kjo sepse një pjesë e madhe e banesave kanë marrë një goditje të parë, dhe disa lëkundje të tjera mund të sjellin pasoja të mëdha.

Ai theksoi se çdo ndërtesë me dëme duhet të braktiset nga banorët deri në largimin e rrezikut. “Çdo ndërtesë që ka disa dëmtime nuk duhet të banohet deri sa të inspektohet nga inxhinierët,” tha ai.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.