Bota

Video/ Tërmet i fuqishëm në Turqi, shihni si shembet pallati në pak sekonda

15:44 - 30.10.20 gsh

Një tërmet me një madhësi prej 6.7 të shkallës Rihter goditi ishullin e Samos të premten rreth mesditës, duke bërë që banorët të vraponin në rrugë dhe duke shkaktuar frikën prej një cunami.Ky tërmet zgjati për disa kohë dhe u ndje pak para mesditës në të gjithë Greqinë. Epiqendra e tërmetit, i cili tronditi të gjithë kombin, ishte në ishullin e Samos, pak larg bregdetit turk.Sidoqoftë, temperatura u ndje deri në perëndim në rajonin e Atikës dhe gjithashtu në Rodos, Syros, Kretë dhe në pjesë të tjera të vendit. Qyteti bregdetar i Smyrna, në bregdetin turk, pësoi një dëm të madh, sipas raporteve të hershme.

Në Samos disa ndërtesa u dëmtuan, duke përfshirë një kishë. Autoritetet në Samos tani po vlerësojnë situatën. Një seri mini-tsunami goditi ishullin pas goditjes fillestare. Mediat turke kanë publikuar video nga momenti ku një pallatët 8 katësh është rrëzuar totalisht.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.