Shëndet

Shenjat që tregojnë se nuk jeni të shëndetshëm

14:58 - 23.11.20 gsh

Vëzhgimi i ndryshimeve të vogla në trup mund t’ju shtyjë t’i kushtoni vëmendjen e duhur problemeve të mundshme siç janë kolesteroli i lartë, sëmundjet e zemrës etj. Këto shenja tregojnë se mund të vuani nga ndonjë sëmundje dhe për pasojë duhet të vizitoheni tek mjeku juaj.Flokë të thinjur para të 40-ve

Thinjat e parakohshme mund të ketë një shkak mjekësor. “Nëse gjysma e flokëve tuaj janë bërë gri dhe nuk keni mbushur akoma 40 vjeç, me siguri duhet të bëni test për diabet”, thotë Dr. Joan Liebmann-Smith, autor i Body Signs.

Fytyrë e irrituar

Stresi, dielli dhe ushqimet pikante bëjnë që enët e gjakut të zgjerohen, duke çuar në irritimin e lëkurës.

Buzët e çara

Çarjet në cepat e buzëve ndonjëherë shkaktohen nga mungesa e vitaminave B dhe zinkut. Çarjet afatgjata mund të tregojnë gjithashtu një infeksion të kërpudhave.

Fyti i fryrë

Vini re nëse gjëndrat tuaja po zgjerohen dita ditës ose nëse ka një ënjtje në pjesën e përparme të qafës. Kjo mund të tregojë sëmundjen e Graves, një sëmundje tiroide tepër aktive që është më e zakonshme tek gratë midis moshës 20 dhe 50 vjeç.

Pëllëmbët e kuqe

Kjo mund të jetë një simptomë e hershme e sëmundjes së mëlçisë – dhe ndoshta do të ndiheni të sëmurë dhe letargjik.

Këmbët e ftohta

Këmbët mund të jenë shumë larg nga zemra, por kur i ndieni të ftohta mund të thotë që keni sëmundje vaskulare. Këmbët dhe duart e pazakonta të ftohta deri në shkaktimin e dhimbjes dhe mpirjes shoqërohen me sindromën Raynaud. Është një çrregullim që prek enët e gjakut dhe vlprek 3% deri në 5% të popullsisë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.