Bota

Covid-19/ Erdogan: 10 milion doza të vaksinës kineze do të mbërrijnë në vend në fundjavë

14:34 - 22.01.21 gsh

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan tha sot se Kina ka miratuar shpërndarjen e një grupi të dytë të vaksinës CoronaVac dhe se 10 milion doza mund të arrijnë në Turqi këtë fundjavë.Turqia tashmë ka marrë tre milion doza të vaksinës, të prodhuar nga Sinovac Biotech dhe deri më tani ka vaksinuar më shumë se 1.170 milion njerëz, kryesisht punonjës të kujdesit shëndetësor dhe të moshuar.

“Grupi i dytë u miratua në Kinë,” u tha Erdogan gazetarëve në Stamboll. “Ka shumë të ngjarë që ai të vijë deri në fund të kësaj jave. Ne jemi duke pritur që të vijnë 10 milion. ”

Rreth 600,000 njerëz u vaksinuan në dy ditë kur filloi procedura rreth një javë më parë, por më pas shkalla e vaksinimeve u ngadalësua.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.