LIFE STYLE

Për ju që dashuroni flokët e drejtë, ja si t’i mbani plot shkëlqim!

16:54 - 24.01.21 gsh

Disa kanë flokë me onde dhe i duan të drejtë dhe disa të tjerë duan të kundërtën.  Ka disa mënyra për t’i bërë ato me shkëlqim dhe të shndritshme:Qumësht kokosi: Qumështi i kokosit nuk lidhet vetëm me mbajtjen e flokut tuaj të drejtë, por vetitë antibakteriale ndihmojnë në uljen e probabilitetit të infeksionit të kokës. Ekspertët thonë se ju duhet të nxjerrni lëngun e një arre kokosi  dhe ta vendosni atë mbi flokët tuaj për dhjetë minuta para se ta shpërlani.

Birra: Nëse ju doni të mbani flokët tuaj të drejtë sigurohuni që ju jeni duke përdorur birrë. Sipas “Top 10 Home Remedies”, birra është e pasur me vitamina dhe antioksidantë që mbajnë flokët të fortë dhe të lëmuar. Ju mund të përdorni birrë për të shpërlarë flokët një herë të vetme.

Aloe Vera: Aloe Vera ka enzima që nxisin rritjen e shëndetshme. Plus, xheli mund të hidratojë flokët tuaj për t’i mbajtur ato të drejt. Flokët e thatë kanë shumë më shumë gjasa të rriten. Home Remedy Shop tregon se ju mund të bëni një maskë për flokët tuaj duke kombinuar ½ filxhan (120 ml) vaj të ngrohtë dhe xhel aloe. Lajini pas tridhjetë minutash dhe flokët tuaj do të jenë të drejtë.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.