Sport

Memelli debuton me humbje në krye të Skënderbeut. Kastrioti surprizon Kukësin dhe e largon nga Europa

08:29 - 08.02.21 Gazeta Shqiptare

Pas humbjes së Vllaznisë me Laçin ditën e premte, gjatë të shtunës dhe të dielës u luajtën dhe 4 takimet e tjera të Kategorisë Superiore. Në Durrës, Teuta mposhti me rezultatin minimal 1-0 Apoloninë, me golin e vetëm që u realizua nga Rustem Hoxha. Ndeshja nisi mirë për fierakët, por rasti më i rrezikshëm ishte ai i Teutës në minutën e 24 me Bregun, por portieri Harizaj reagoi mjaft mirë. 13 minuta më vonë ishte Levendi për Apoloninë që përfitoi nga një top i lënë aty nga Arapaj, por gjuajtja e tij përfundon jashtë. Pjesa e dytë ishte e gjitha e Teutës, të cilët kaluan në avantazh në minutën e 77-të, me Rustem Hoxhën. Gjuajtja e këtij të fundit nga goditja e dënimit ndalet nga muri, por topi i kthehet dhe ai nuk fal herën e dytë, duke e dërguar topin në trekëndësh. Me këtë fitore, “djemtë e detit” janë në vendin e katërt me 30 pikë, po aq sa Laçi. Vlen për t’u përmendur fakti se në 18 ndeshje, durrsakët kanë pësuar vetëm 8 gola. Pas ndeshjes, trajneri Edi Martini tha se e rëndësishmja për të janë pikët. Në një intervistë për emisionin “Gol pas goli”, ai u shpreh: “E kam thënë se të rëndësishme janë pikët, lufta është e egër. Me Apoloninë dhe Skënderbeun duhet të luash fort. Arritëm të shënojmë. Normalisht, po punojmë për të përmirësuar shënjestrën. Është e vërtetë që kemi probleme. Edhe Vila, Bregu dhe Krasniqi kanë kualitet, jam i sigurtë që do na shërbejnë në momente të rëndësishme”. Ndërkohë, në anën tjetër, trajneri i fierakëve, Fabricio Kamarata u shpreh i lumtur me performancën e lojtarëve. Në prononcimin e tij të shkurtër, ai tha se ka besim që skuadra nuk do të zbresë një kategori më poshtë. Duke u zhvendosur në Tiranë, bardheblutë arritën të merrnin një fitore të pastër 2-0 përballë Skënderbeut. Trajneri i ri i korçarëve, Migen Memelli nuk pati debutimin më të mirë të mundshëm. Ndeshja nisi mirë për të dyja skuadrat, por në minutën e 10-të, Taulant Seferi provon me një gjuajtje në hyrje të zonës, me topin që kalon ngjitur me shtyllën dhe përfundon në rrjetë. 4 minuta më vonë provoi Mara për korçarët, por topi prek vetëm rrjetën e jashtme. Mbrojtja e Skënderbeut ka hasur shumë vështirësi dhe kjo u vërtetua mjaft mirë në minutën e 18-të, kur Hoxhallari ishte krejtësisht i pambuluar brenda zonës dhe realizon mjaft thjeshtë golin e dytë. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 2-0. E dyta ishte e qetë në shumicën e kohës, me Skënderbeun më kërkues, por pa gjetur golin. Mensah shpërdoroi një rast të pabesueshëm në minutën e 86-të, me një goditje nga më pak se 11 metra, por topi u kontrollua nga Bekaj. Pas ndeshjes, trajneri Memelli tha se ka gjëra për të përmirësuar dhe se do të jetë e vështirë. Ai tha se në përgjithësi, loja ishte e balancuar, me përjashtim të rasteve që u shënuan golat. Në kampin tjetër, Orges Shehi u shfaq i lumtur për fitoren e skuadrës së tij. Ai tha: “Vinim pas një fitoreje në Fier, që na mungonte shumë. Ambienti ishte i vështirë. E nisëm mirë dhe më pas menduam të administrojmë avantazhin. Më pëlqen grinta dhe dëshira e lojtarëve, për t’u rikthyer lart, pasi jemi kampionët në fuqi. Nuk duhet të mendojmë për vendin e parë.” Në ndeshjen tjetër të ditës së shtunë, Partizani mposhti 1-2 Bylisin në Ballsh. Ndeshja ishte mjaft e bukur nga të dyja skuadrat. Raste të shumta që në fillimin e takimit me Ndrecën për Bylisin dhe Ҫinarin për Partzianin, por pa gjetur golin. Në minutën e 40-të, ballshiotët fituan një penallti me Brojën që rrëzon Harbën. Penalltinë e mori përsipër serbi Kojic, por gjuajtja e tij ishte për t’u harruar dhe Alban Hoxha e ndaloi me lehtësi. Edhe pjesa e dytë prodhoi thuajse gjithçka. Ishte Ҫinari, i cili bëri atë çka Kojic nuk arriti. Nga pika e bardhë, ai nuk fali megjithëse portieri Qirko për pak sa nuk e devijoi topin. Pak më vonë, në minutën e 73-të, Bylis mbetet me 10 lojtarë, pas daljes me të kuq të Ymeraliajt. 7 minuta më vonë, Partizani gjen edhe golin e dytë me Caran, që dribloi çdo lojtar që i doli përpara dhe dërgoi topin në rrjetë. Më pas, një përgjumje e mbrojtjes së “të kuqve”, i dha mundësinë Carkanjit që të shënonte. Kështu u mbyll dhe takimi, me Partizanin që i afrohet kryesuesve të Vllaznisë. I pakënaqur u shfaq pas ndeshjes trajneri Ilir Daja, që tha se mbrojtja gaboi në shumë raste dhe mund edhe ta kishin humbur ndeshjen. Surpriza ndodhi ditën e diel. Kastrioti shtangu Kukësin duke i rrëmbyer tri pikët me një lojtar më pak. Krutanët e filluan shumë më mirë lojën se verilindorët dhe patën një rast me Mehmetin, por gjuajta ishte shumë e dobët dhe mund të kishte bërë më mirë se aq. Në minutën e fundit të pjesë së parë, Rami kroson dhe Ҫela dërgon topin me kokë te Da Silva. Ky i fundit me gju shënon golin e avantazhit për Kastriotin. Pjesa e dytë u zhvendos në portën tjetër, me Kukësin që provon barazimin, por pa rezultat. Krutanët marrin një goditje në minutën e 73-të, kur Silvester Shkalla merr kartonin e dytë të verdhë. Gjithsesi, rezultati nuk ndryshoi dhe Kastrioti mori 3 pikët duke u larguar disi nga zona e ftohtë e renditjes. Mjaft i lumtur trajneri Ramadan Ndreu. Ai nuk i kurseu lëvdatat për sulmuesin Da Silva, por edhe për lojtarët e tjerë. Kështu, Vllaznia kryeson me 37 pikë, e ndjekur nga Partizani me 31.Renditja pas javës së 18      Pikë

  1. Vllaznia 37
  2. Partizani 31
  3. Laçi 30
  4. Teuta 30
  5. Tirana  26
  6. Kukësi 26
  7. Kastrioti 24
  8. Apolonia 13
  9. Skënderbeu 12
  10. Bylis 12

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.