Shëndet

Nëse keni disa prej këtyre shqetësimeve, mund të vuani nga një sëmundje autoimune

11:10 - 22.02.21 Gazeta Shqiptare

Ka më shumë se 100 sëmundje autoimune, duke përfshirë gjendje të tilla si sëmundja celiake, diabeti tip 1 dhe psoriaza. Këto ndodhin kur sistemi imunitar gabimisht sulmon pjesë të trupit të njeriut. Kjo statistikë vjen nga Shoqata Amerikane e Sëmundjeve Autoimune të Lidhura. Sëmundjet autoimune janë të zakonshme, duke prekur më shumë se 23.5 milion njerëz në Shtetet e Bashkuara. Femrat dhe ato me një histori familjare të sëmundjeve autoimune kanë më shumë gjasa t’i zhvillojnë ato. Më poshtë po sqarojmë disa prej këtyre sëmundjeve autoimmune.
Psoriaza
Psoriaza shkakton njolla të lëkurës me lëkura të ndezura. Kjo ndodh për shkak të lëkurës që prodhon shumë qeliza të reja të lëkurës. Psoriaza zakonisht nuk është një gjendje serioze, por mund të jetë e dhimbshme ose shqetësuese. Simptomat e psoriasis përfshijnë: pjesë të trasha dhe të përflakur të lëkurës, zakonisht në kokë, bërryla dhe gjunjë; lëkurë me luspa; kruarje; dhimbje. Njerëzit me psoriazë ndonjëherë zhvillojnë edhe artrit psoriatik, i cili shkakton inflamacion të kyçeve. Kjo prek 10-20% të njerëzve me psoriazë.
Opsionet e trajtimit përfshijnë biologjikë, metotreksat, vajra të ditës dhe terapi me dritë UV.
Vitiligo
Vitiligo është një gjendje kronike që bën që lëkura të humbasë ngjyrën e saj. Një lloj vitiligo, i quajtur vitiligo jo-segmentar, është një sëmundje autoimune. Dermatologët besojnë se kjo ndodh kur sistemi imunitar sulmon melanocitet, të cilat janë qeliza që prodhojnë melaninë. Nuk është e pazakontë që vitiligo të ndodhë krahas kushteve të tjera autoimune, të tilla si lupusi dhe sindroma Sjogren. Simptomat e vitiligos përfshijnë: njolla të bardha ose të lehta të lëkurës në duar, këmbë, krahë dhe fytyrë; flokë të bardhë ose gri në lëkurën e kokës, vetullat ose qerpikët; njollë në brendësi të gojës dhe hundës
Skleroderma
Skleroderma shkakton një rritje anormale të indit lidhor në lëkurë dhe enët e gjakut, duke çuar në lëkurë të fortë dhe të trashë. Në disa njerëz, gjendja është e lehtë, por në disa të tjerë, skleroderma mund të ndikojë në organet e brendshme dhe të jetë kërcënuese për jetën.
Simptomat përfshijnë: depozitat e kalciumit në indet lidhëse; ulcerat në majë të gishtave, të cilat mund të çojnë në gangrene; trashje dhe ngushtësi të lëkurës në gishta dhe këmbë; gulçim progresiv.
Anemi hemolitike
Anemia hemolitike ndodh kur sistemi imunitar shkatërron qelizat e kuqe të gjakut të një personi. Kjo shkakton një mungesë oksigjeni, duke çuar në simptoma të tilla si: lodhje; gulçim; marramendje; dhimbje koke; duart ose këmbët e ftohta; lëkurë të verdhë ose të bardhë të syve; probleme kardiovaskulare, duke përfshirë dështimin e zemrës. Mjekët trajtojnë aneminë hemolitike me kortikosteroide, të cilat zvogëlojnë inflamacionin, dhe barna imunosupresive, të cilat ulin aktivitetin e sistemit imunitar. Sidoqoftë, proceset autoimune mund të ndikojnë edhe në qelizat e tjera të gjakut. Kur prekin trombocitet, mund të çojë në trombocitopeni. Kur ato prekin qelizat e bardha të gjakut, kjo mund të shkaktojë leukopeni, limfopeni dhe neutropeni.
Sëmundja celiake
Në sëmundjen celiake, sistemi imunitar i një personi reagon ndaj glutenit, e cila është një proteinë që përmbajnë ushqime të tilla si buka, makaronat dhe elbi. Nëse një person me sëmundje celiake ha gluten, ata mund të përjetojnë: fryrje të barkut dhe dhimbje; diarre ose kapsllëk; humbje peshe; lodhje; dhimbje të kyçeve; menstruacionet e humbura; një skuqje kruarje. Ekspozimi i përsëritur i glutenit mund të dëmtojë rreshtimin e zorrëve.
Sëmundje inflamatore e zorrëve
Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) shkakton inflamacion kronik të traktit tretës, duke shkaktuar dhimbje dhe acarim. Format më të zakonshme të IBD janë sëmundja e Crohn dhe koliti ulceroz.
Simptomat e IBD mund të përfshijnë: dhimbje barku; diarre, e cila ndonjëherë është e përgjakshme; ulçera në gojë; lëvizje të dhimbshme ose të vështira të zorrëve, gjakderdhje rektale; ethe; humbje peshe.
Sëmundjet autoimune që ndikojnë në hormonet
Diabeti i tipit 1
Në diabetin e tipit 1, sistemi imunitar sulmon qelizat në pankreas që prodhojnë insulinë. Insulina është një hormon që kontrollon nivelet e sheqerit në gjak. Pa hormonin, niveli i sheqerit në gjak i një personi mbetet i lartë, duke shkaktuar simptoma të tilla si: etje; një nevojë e shpeshtë për të urinuar; uria; lodhje; humbje peshe pa dashje; shërimin e ngadaltë të plagës; lëkurë e thatë ose kruarje; mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë; vizion i paqartë; konfuzion.
Njerëzit me diabet të tipit 1 mund të menaxhojnë gjendjen me injeksione të përditshme të insulinës për të ekuilibruar sasinë e karbohidrateve që hanë.
Sëmundja e Graves
Sëmundja e Graves bën që gjëndra tiroide të bëhet tepër aktive dhe të prodhojë shumë hormon tiroide. Kjo mund të shkaktojë një sërë simptomash, duke përfshirë: ndjeshmëria ndaj nxehtësisë; djersitje; flokë të imët ose të brishtë; dobësia e muskujve; pagjumësia; nervozizëm; humbje peshe; periudha të lehta menstruale ose pa periudha
sytë e fryrë; duar të lëkundura; rrahjet e zemrës. Ekzistojnë disa mundësi trajtimi për sëmundjen e Graves.
Tiroiditi i Hashimoto
Tiroiditi i Hashimoto është një gjendje autoimune ku sistemi imunitar sulmon gjëndrën tiroide, duke bërë që ajo të prodhojë më pak hormon tiroide. Kjo zakonisht çon në një tiroide joaktive, e cila shkakton simptoma të tilla si: lodhje; Renia e flokeve; dhimbje muskulore; ënjtje e fytyrës; kapsllëku; dobësi; shtim në peshë; ndjeshmëria ndaj të ftohtit; nyje të ngurtë. Trajtimi kryesor për tiroiditin Hashimoto është një dozë ditore e levotiroksinës, e cila rrit nivelet e hormoneve tiroide.
Sëmundjet autoimune që prekin sistemin nervor
Sklerozë të shumëfishtë
Në sklerozën e shumëfishtë (MS), sistemi imunitar sulmon gabimisht mbështjellësën e mielinës që mbron nervat. Kjo shkakton dëme, duke ndikuar në transmetimin e informacionit nga dhe në tru dhe palcën kurrizore dhe nervat me të cilët ato lidhen. Aktualisht nuk ka shërim për MS, por disa ilaçe mund të zvogëlojnë simptomat dhe procesin themelor të sëmundjes. Lloji i ilaçeve që i përgjigjet gjendja do të ndryshojë nga rasti në rast.
Sindroma Guillain-Barre
Sindroma Guillain-Barre ndodh kur sistemi imunitar sulmon nervat e shëndetshëm, duke prishur sinjalet elektrike që nervat dërgojnë në tru.
Artrit rheumatoid
Artriti reumatoid ndodh kur sistemi imunitar sulmon rreshtimin e nyjeve (synovium), duke shkaktuar inflamacion dhe parehati. Artriti reumatoid mund të prekë shumë nyje, por zakonisht prek duart, kyçet dhe gjunjët në të dy anët e trupit. Mjekët kanë tendencë ta trajtojnë këtë gjendje duke përdorur ilaçe antirheumatike, përfshirë biologjikët, që ngadalësojnë përparimin e sëmundjes dhe parandalojnë deformimin e kyçeve.Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.