Bota

Tërmet 7.3 ballë në Zelandën e Re, alarm për tsunami

16:44 - 04.03.21 gsh

Një tërmet i fuqishëm me magnitutë 7.3 ballë të shkallës rihter, ka goditur një ishull në Zelandën e Re.Mediat e huaja raportojnë se tërmeti goditi vendit në orën 2:27 pas mesnate sipas orës lokale dhe epiqendra e saj ishe rreth 85 kilometra në lindje të Arora-s. Thellësia e lëkundjeve është regjistruar 81 kilometra nën tokë, por megjithatë, sizmologët e kanë konsideruar atë si një tërmet shumë të fuqishëm.

Deri më tani nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar, por autoritetet kanë shtuar se ekziston rreziku i një tsunami.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.