Shëndet

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e shmangni çdo ditë mëngjesin

10:31 - 27.03.21 gsh

Mëngjesi zakonisht cilësohet si vakti më i rëndësishëm i ditës, por shumë njerëz e anashkalojnë atë.  Më poshtë abcneës.al do ju tregojë se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse shmangni mëngjesin.1. Mund të shtoni peshë

Pavarësisht nga ideja se anashkalimi i mëngjesit mund të çojë në humbje peshe, nuk është plotësisht e vërtetë. Disa studime kanë treguar se të qëndruarit i uritur çon në shtim peshe. Kjo mund të ndodhë sepse shmangia e mëngjesit i bën njerëzit shumë të lodhur dhe ata hanë më shumë në darkë.

2. Humori juaj përkeqësohet

Shmangia e mëngjesit shoqërohet me çrregullime humori te të rriturit. Njerëzit që nuk hanë mëngjes kanë tendencë të kenë depresion më shpesh, informon abcnews.al.

3. Ndiheni të lodhur midis orës 12 dhe 4 të pasdites.

Në mëngjes, pas një pauze të gjatë pa ushqim, rezervat tuaja të glikogjenit janë të ulta dhe ju duhet më shumë energji për të punuar në mënyrë produktive. Pasi të keni ngrënë mëngjes, trupi juaj fillon të zbërthejë acidet yndyrore për të prodhuar energjinë e nevojshme. Nëse nuk hani mëngjes, mund të ndiheni shumë të rraskapitur brenda disa orësh.

4. Truri juaj mund të bëhet më i mprehtë

Studiuesit kanë zbuluar se agjërimi me ndërprerje ka disa efekte të dobishme. Ky lloj i të ngrënit do të thotë që ju të kaloni periudha agjërimi çdo ditë (normalisht ato përbëhen nga 8 orë ngrënie dhe 16 orë agjërim). Pra, nëse anashkaloni mëngjesin për të plotësuar këto 16 orë, në fakt mund të jetë i mirë për trurin tuaj dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet, informon abcnews.al. Sidoqoftë, nëse nuk është në formën e agjërimit të përhershëm, një tjetër studim ka zbuluar se anashkalimi i vakteve mund të ketë një efekt negativ në aktivitetin e trurit.

5. Procesi juaj i plakjes mund të përmbyset

Mund të jetë e vështirë të besohet, por anashkalimi i mëngjesit mund të ndryshojë plakjen. Kufizimi i kalorive dhe agjërimi i përhershëm mund të ndihmojnë në rritjen e hormoneve të plakjes dhe uljen e niveleve të insulinës.

6. Niveli juaj i aciditetit rritet

Dietologët thonë se ngrënia e mëngjesit është edhe më e rëndësishme për njerëzit që merren me zbaticën e acidit, informon abcnews.al. Duke e kapërcyer atë, niveli i aciditetit tuaj mund të rritet dhe mund të vuani nga urth dhe dispepsi (keqtretje).

7. Mund të ndjeheni të trullosur dhe të vuani nga dhimbje koke

Dieta e gabuar dhe anashkalimi i vaktit mund të shkaktojnë dhimbje koke ose migrenë. Ekspertët thonë se edhe mëngjeset e vona ose të parregullta mund të ndikojnë në trupin tuaj. Kjo zakonisht është për shkak të niveleve të glukozës në gjak që bien shumë poshtë. Dhimbjet e kokës të shkaktuara nga mungesa e ushqimit shpesh janë të forta dhe mund të shoqërohen me të përziera të lehta. Ka edhe disa simptoma të tjera që mund të përfshijnë zbehje dhe djersitje.

8. Niveli i kortizolit tuaj mund të rritet

Kalimi i mëngjesit mund të çojë në një rritje të nivelit të kortizolit sepse trupi juaj mund ta perceptojë atë si një ngjarje stresuese. Si rezultat, mund të përjetoni ankth dhe nervozizëm, informon abcnews.al.

9. Rrezik më i lartë për sëmundje zemre

Njerëzit që anashkalojnë rregullisht mëngjesin kanë rreth 21% më shumë shanse të vuajnë nga sëmundje të zemrës. Është gjithashtu e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje asaj që hani në mëngjes.

10. Aroma  e gojës tuaj mund të përkeqësohet

Ata që anashkalojnë mëngjesin kanë dy herë më shumë gjasa të vuajnë nga era e keqe e gojës. Disa njerëz mund të jenë plotësisht të pavetëdijshëm për këtë problem, informon abcnews.al.

11. Cikli juaj menstrual mund të ketë çrregullime

Kërkimet kanë treguar se anashkalimi i mëngjesit mund të lidhet me një cikël të parregullt menstrual. Gjithashtu rrit dhimbjet dhe ngërçet para menstruale. Nëse keni tendencë të keni gjëra të tilla, është më mirë të filloni të hani mëngjesin.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.