Shëndet

Stresi ndikon në lëkurën tuaj, çfarë mund të bëni në lidhje me të

18:28 - 30.03.21 gsh

A keni vërejtur që lëkura juaj ka pësuar një ndryshim gjatë vitit të kaluar, me një rritje të puçrrave, thellimin e rrudhave ose kushtet e rënduara ekzistuese? Shkaku lidhet me pandeminë.Shkenca thotë se stresi dëmton jo vetëm shëndetin tonë mendor dhe fizik, por edhe organin më të madh në trupat tanë, lëkurën.

Kufizimet shoqërore të bashkuara me streset e punës nga shtëpia dhe shkollimi në shtëpi kanë ndikuar në shëndetin mendor të njerëzve, thotë konsulentja e infermierisë së dermatologjisë Paula Oliver për The Independent.

Edhe pse normaliteti është rikthyer, me pak kufizime akoma në vend, mund të ndihet stresues për shumë njerëz dhe ky stres i shtuar mund të shkaktojë flakërimin e lëkurës për të sëmurët nga ekzema dhe psoriaza. Gjithashtu, çështjet e fytyrës mund të kenë ndikim në shëndetin tuaj mendor.

“Unë shpesh u them pacientëve të mi: ‘Stresi shkakton sëmundje të lëkurës dhe sëmundjet e lëkurës shkaktojnë stres’,” thotë këshilltarja dermatologe Dr. Alia Ahmed aka Psikodermatologu.

“Njerëzit me gjendje të lëkurës janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar një shëndet të dobët psikologjik, që do të thotë se ka më shumë të ngjarë të ndihen në siklet, të ulët, të shqetësuar, të kenë çështje të imazhit trupor ose të ndihen të izoluar nga shoqëria.

“Këto ndjenja mund të ndikojnë në lëkurën e tyre dhe mund të kthehen në një cikël vicioz”.

Pse ndikon stresi në lëkurën tonë?

“Truri ka një rrugë të aktivizuar nga stresi që shkakton çlirimin e kimikateve të ndryshme dhe hormoneve që nxisin inflamacionin në trup dhe në lëkurë”, vazhdon Dr. Ahmed.

“Ndjenjat e shqetësimit emocional çojnë në çlirimin e një hormoni stresi (kortizol), i cili dihet se ndikon në sistemin imunitar.”

Efektet e kortizolit mund të ndryshojnë, me lëkurën “që ndihet e thatë dhe kruhet, si dhe formimin e vijave, rrudhave, pigmentimit, shenjave të plakjes së parakohshme dhe lëkurës së shurdhër”.

Oliver shton: “Aknet tentojnë të shërohen shumë më ngadalë kur një person është nën stres, që do të thotë që puçrrat qëndrojnë më gjatë dhe shfaqen më të dukshme në këtë kohë.”

Menaxhimi i stresit

Ekspertët sugjerojnë që trajtimi i shkakut rrënjësor të stresit tuaj në vend të simptomave të tij duhet të jetë mënyra që duhet ndjekur.

Dr. Ahmed thotë: “Shpesh, ndryshimet shumë të thjeshta mund të bëjnë ndryshime të mëdha në jetën e pacientëve.

“Pra, është e rëndësishme të merret parasysh sasia e gjumit që po bëjnë njerëzit, marrja e tyre ditore e lëngjeve, zgjedhjet e ushqimit dhe sasia e kohës së kaluar duke ushtruar”.

Oliver rekomandon t’i përmbahemi “një diete të shëndetshme, të ekuilibruar, e cila është plot me zarzavate me gjethe të pasura, yndyrna të mira dhe ushqime me shumë fibra. Pirja e të paktën dy litra ujë në ditë gjithashtu mund të ndihmojë në hidratimin e lëkurës, duke parandaluar shpërthimet dhe shenjat e plakjes.”

Ushtrimi është një tjetër aktivitet për t’u marrë parasysh, thotë ajo, pasi “çliron endorfina që ju bëjnë të ndiheni të lumtur dhe ju jep mundësinë të pastroni mendjen nga shqetësimet e përditshme.

“Pavarësisht nëse është duke e marrë qenin tuaj për një shëtitje, duke hipur në biçikletë në dyqan ose duke vendosur një muzikë për një vallëzim, lëvizni trupin tuaj për të ndihmuar veten të ndiheni të ngritur lart.”

Përveç kësaj, Dr. Ahmed rekomandon të provoni teknikat e relaksimit, të tilla si ndërgjegjësimi ose meditimi që ju ndihmojnë të lëshoheni dhe të ndiheni të rigjeneruar.

“Mënyrat për ta lehtësuar këtë janë bërë më të lehta. Ekzistojnë aplikacione që mund të përdoren, ndryshimi i zakonit në internet dhe faqet e internetit të vetë-ndihmës.

“Nëse nuk jeni të sigurt se cila qasje është e përshtatshme për ju, flisni me një profesionist të kujdesit shëndetësor.”

Përkujdesje lëkure

“Më në fund, është e rëndësishme të mbani mend se ndjekja e konceptit të lëkurës së përsosur mund të jetë shqetësuese emocionalisht, por të mësuarit për t’u përballur me” papërsosmëritë e lëkurës “mund të jetë fuqizuese”, thotë Dr. Ahmed.

“Pra, të kesh një produkt të mirë për kujdesin e lëkurës që ndihmon në kujdesin për lëkurën tënde dhe trajton çdo shenjë mund të të ndihmojë të ndihesh më i sigurt në lëkurën tënde.”

Ajo rekomandon përdorimin e një vaji të lehtë për të “rimbushur hidratimin për përmirësimin e elasticitetit dhe lëkurën elastike”.

Oliver mbron një zbutës që është ideal për “lehtësimin e lëkurës së thatë, dhe ekzemën e diagnostikuar dhe psoriazën”

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.