Shëndet

5 lëngje që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë

18:44 - 04.07.21 gsh

Sa më i nxehtë të jetë moti, aq më shumë kërkojmë diçka freskuese. Ndryshe nga shumica e lëngjeve të paketuara, që përmbajnë sasi të mëdha sheqeri, shumë pije shtëpiake mund të t’ju ndihmojnë, dhe nëse ndiqni një dietë, atëherë do ta bëjnë procesin pak më të lehtë.Lëngu i shegës

Shegët janë të pasura me polifenole dhe vitaminë C. Ky lëng jo vetëm që na ndihmon të kemi një sistem të fortë imunitar, por gjithashtu mund të na mbrojë nga pesha e tepërt. Sipas studimeve, shega rregullon sheqerin në gjak, i cili gjithashtu zvogëlon ndjenjën e urisë.

Lëng shalqini

Merrni shumë përfitime kur konsumoni shalqi: Nga rikuperimi më i shpejtë i trupit dhe muskujve pas ushtrimeve intensive, deri te hidratimi i thellë, pasi shalqini përbëhet nga 92 përqind ujë. Nëse konsumoni lëng shalqini, jo vetëm që do të ndiheni më të hidratuar por dhe më të ngopur.

Lakra dhe lëngu i mollës

Lakra kale gjen vend në sallata. Por nëse nuk iu pëlqen ta konsumoni në këtë formë, mund ta bëni lëng. Së bashku me një mollë, do të ruani një ekuilibër perfekt.

Lëngu i selinos

Dietologët pohojnë se lëngu i selinos ka shumë pak kaloi dhe është një zgjedhje ideale për dietat. Ky lëng është gjithasht ideale për smoothie-n gjallërues të përditshëm.

Lëngu i kumbullës së thatë

Nëse po kërkoni të largoni ndjenjën e fryrjes, ky lëng është zgjidhja. Një studim tregoi se kumbullat e thata ndihmuan njerëzit mbipeshë të humbnin kilogramë duke krijuar ndjesinë e ngopjes.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.