Kryesore

Gjërat për të cilat nuk duhet të kërkoni falje

12:50 - 28.09.21 Gazeta Shqiptare

Kërkoni falje kur gaboni ose kur harroni se është datëlindja e një shoku – është krejt normale, por shumë prej nesh e bëjnë atë shumë më shpesh sesa është e nevojshme.Por, janë disa situata të jetës në të cilat nuk duhet të kërkoni falje:

Për pikëpamjet e tij politike dhe fetare

Secili prej nesh ka të drejtën e opinioneve dhe besimeve të veta.

Kur bëni një punë të mirë ose fitoni vendin e parë në një konkurs

Me fjalë të tjera, kurrë mos kërkoni falje për suksesin tuaj.

Për veprimet e njerëzve të tjerë

Pavarësisht nëse është një anëtar i familjes, mik apo koleg, secili është përgjegjës për sjelljen e tij.

Për pamjen tuaj

E njëjta gjë vlen edhe për stilin e veshjes, mënyrën e grimit apo ngjyrën tuaj të preferuar të flokëve. Pamja juaj, gjëja juaj.

Kur doni të jeni pak vetëm

E kuptueshme dhe e nevojshme, por aspak egoiste.

Kur nuk pajtoheni me mendimin e dikujt

Theksimi i qëndrimit, mënyrës së të menduarit, idealeve dhe vlerave tuaja në një mënyrë të mirë dhe jo ofenduese nuk është gabim.

Për prioritetet tuaja

Nëse diçka është e rëndësishme për ju, do të thotë se është me të vërtetë një përparësi. Pavarësisht se çfarë të tjerët nuk janë dhe nuk e kuptojnë zgjedhjen tuaj.

Nëse nuk e dini përgjigjen

Një person mëson ndërsa është gjallë dhe askush nuk është aq i zgjuar sa të dijë përgjigjet për të gjitha pyetjet. Të pranosh që nuk e di është e fortë dhe kurajoze.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.