Bota

Pandemia del jashtë kontrollit, Rusia raporton numër rekord të viktimave nga COVID-19

18:29 - 28.09.21 gsh

Rusia ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve nga koronavirusi njëditor gjatë një rritje të infeksioneve të nxitur nga varianti shumë infektiv Delta dhe një nxitje masive belbëzuese e vaksinimit.Të martën, autoritetet raportuan 852 vdekje në 24 orët e mëparshme. Shifra e mëparshme rekord për një ditë të vetme ishte 828 vdekje, të regjistruara më 24 shtator.Në përgjithësi, Rusia ka regjistruar më shumë se 205,000 vdekje nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, sipas shifrave zyrtare. Numri përfaqëson numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë dhe të pestin më të lartë në nivel global.

Tani ka shqetësime në rritje që një valë e katërt e infeksioneve është duke u zhvilluar, javë pasi miliona studentë rusë u kthyen në shkolla dhe kolegje.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.