Bota

Personeli mjekësor abuzoi seksualisht me qindra gra në Kongo, OBSH: Të gjithë autorët do të përballen me drejtësinë

17:06 - 28.09.21 gsh

Organizata Botërore e Shëndetit është tronditur nga rezultatet e një hetimi mbi pretendimet për abuzim seksual nga personeli që punon në Republikën Demokratike të Kongos gjatë një shpërthimi të Ebola.Akuzat dolën në dritë një vit më parë pas një hetimi nga agjencia e lajmeve Neë Humanitare dhe Fondacioni Thomson Reuters . Gratë vendase dyshohet se u kanë dhënë diçka për të pirë dhe i kanë çuar në spitale ku janë detyruar të bëjnë seks dy prej të cilave kanë mbetur shtatzënë.

Drejtori rajonal i OBSH -së për Afrikën Matshidiso Moeti u kërkoi falje grave dhe vajzave që kishin vuajtur midis 2018 dhe 2020 për shkak të veprimeve të stafit të agjencisë dhe punonjësve të tjerë shëndetësorë.

Hetuesit e pavarur cituan dështimet strukturore dhe neglizhencën individuale në raportin e tyre.  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH -së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se raporti ishte shumë shqetësues.

Ai kërkoi falje, duke shtuar se për viktimat do të ketë mbrojtje dhe drejtësi.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.