Bota

Tentativë për vrasjen e kryeministrit Mark Rutte/ Policia arreston politikanin e njohur në Holandë, merret në pyetje në Hagë

16:39 - 28.09.21 gsh

Policia holandeze ka arrestuar Arnoud van Doorn, kreun e Partisë së Unitetit të Hagës.Ai shfaqi sjellje të dyshimtë ndërsa shëtiste nëpër të njëjtën zonë të qytetit si Rutte, tha shërbimi.Arrestimi u raportua të martën, një ditë pasi mediat holandeze thanë se Rutte i ishte dhënë siguri shtesë nga frika se ai mund të ishte objekt i një sulmi ose rrëmbimi nga një bandë kriminale. Rutte, 54 vjeç, është ndjekur nga të ashtuquajturit zbulues të lidhur me një bandë të trafikut të drogës, njoftoi gazeta De Telegraaf të hënën.

Gazetari i Telegraaf Mick van Wely i tha transmetuesit NOS se çështja po merrej “shumë seriozisht”. NOS konfirmoi raportin, por autoritetet holandeze të sigurisë dhe kryeministri nuk pranuan të komentojnë.

Para arrestimit të tij, Van Doorn kishte qenë në Hagë për rreth një orë, tha avokati i tij. Ai tha se zoti van Doorn pinte një kafe në një kafene dhe bëri disa pyetje në një qendër fitnesi para se të kalonte pranë një BMË -je që mendohej se po e drejtonte z. Rutte.
Avokati i Van Doorn tha se arrestimi ishte një reagim i tepërt ndaj shqetësimeve të fundit që lidheshin me sigurinë e kryeministrit.

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.