Kryesore

Ministrja Haxhiu: Vettingu në drejtësi në Kosovë nis vitin e ardhshëm

13:29 - 13.10.21 gsh

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu deklaroi se vettingu në drejtësi do të nisë vitin e ardhshëm.
Në konferencën për medie pas mbledhjes së ekzekutivit, Haxhiu tha se vettingu planifikohet të përfundojë brenda pesë vjetësh.Pas miratimit në qeveri të koncept-dokumentit për vetting, Haxhiu iu bëri ftesë për takim edhe grupeve parlamentare për arritjen e një konsensusi për ndryshimet kushtetuese.

“Gjatë kësaj periudhe kohore planifikoj t’i bëjë ftesë të gjitha grupeve parlamentare në Kuvendin e Kosovës për takim, me qëllim të ndërtimin e konsensusit për reformën e thellë në drejtësi dhe anën tjetër me qëllim të mbështetjes së tyre për amendamentet kushtetuese për vettingut në sistemin e drejtësisë. Duke marrë parasysh se grupet parlamentare në Kuvend e kanë pasur edhe në fushatën zgjedhore vettingun në sistemin e drejtësisë, unë besoj që si qeveri do të marrim mbështetjen edhe të opozitës…planifikohet që i gjithë ky proces të nis në vitin e ardhshëm dhe të përfundojë brenda periudhës pesë vjeçare”, tha Haxhiu.

E pyetur për aksionin e sotëm në veri, ministrja e Drejtësisë, tha se kriminaliteti duhet të ndëshkohet dhe shkatërrohet në gjithë vendin.

“Ky operacion policor është në nivel vendi, ku përfshihet Prishtina, Peja, Mitrovica dhe Jugu dhe Veriu. Qëllimi i këtij aksioni është parandalimi i veprimeve kriminale, parandalimi i kontrabandës së mallrave dhe siç është thënë shkatërrimi i grupeve kriminale, prandaj e ka mbështetjen e Qeverisë së Kosovës, pasi kriminaliteti duhet të ndalohet dhe grupet kriminale duhet të ndëshkohen dhe shkatërrohen”, tha Haxhiu.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.