Aktualitet

Tritan Shehu: Çfarë i kërkova Ministrisë së Shëndetësisë për strategjinë e vaksinimit kundër COVID-19

13:52 - 21.10.21 gsh

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka risjellë në vëmendje interpelancën për strategjinë e vaksinimit kundër Covid në vend.Shehu nëpërmjet një statusi në “Facebook”, rëndit disa nga pikat më të domosdoshme drejtuar Ministrisë së Shëndetësisë, që sipas tij  i shërbejnë kësaj strategjie, ndërsa thekson se është depozituar më datë 19 shtator.

Statusi:

Interpelanca e kerkuar nga une dhe depozituar me date 19 shtator, ndaj Ministrise se Shendetesise per strategjine e vaksinimit Covid ne vendin tone, bazuar ne keto ceshtje:

1-Per domosdoshmerine e vaksinimit Covid te popullesise, duke percaktuar edhe llojet e vaksinave, qe do te perdoren sipas grup moshave e individualiteteve te qytetareve.

2-Per domosdoshmerine e deklarimit te nje afati final per perfundimin e vaksinimit masiv per imunizimin e te pakten 85% te popullesise.

3-Per domosdoshmerine e nderprerjes se perdorimit te cdo vaksine te pa certifikuar nga EMA dhe vazhdimin e procesit vetem me te tilla.

4-Per nevojen e rivaksinimit te te gjithe atyre qe u jane aplikuar vaksina te pa certifikuara e te pa efekeshme, si ato kineze e ruse.

5-Per domosdoshmerine e aplikimit te dozes se trete te vaksinave.

6-Per uljen e moshes se vaksinimit se pari ne 12 vjec.

7-Per strategjine e perdorimit te “Green Pass” Covid per vaksinat, me efekte kjo brenda e jashte vendit dhe per politiket e tjera ne stimulim te vaksinimit.

8-Per domosdoshmerine e permiresimit te sistemit paresor, spitalor, mbrojtjes se personelit shendetesor ne muajt qe vijne, per te perballuar perkeqesimin e gjendjes.

9-Per politikat e aplikimit te testimeve ndaj Covid prej Qeverise.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.