Kryesore

Balla takim me fermerët në Roskovec: Ministria e Bujqësisë, grup pune për identifikimin e shkakut të dështimit të kultivimit të domates këtë sezon

12:19 - 24.10.21 gsh

Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Fierit, Taulant Balla zhvilloi një takim me fermerët e Njësisë Administrative Strum në Roskovec.Përmes një postimi në rrjetin social facebook Balla deklaron se gjatë këtij sezoni fermerët janë përballur me dështimin në kultivimin e domates, pasi Kultivari që ata kanë mbjellë këtë vit nuk ka dhënë prodhimin e duhur qoftë në sasi, qoftë në cilësi.

Sipas Ballës, ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka ngritur grupe pune për analizat përkatëse të farërave, ujit, tokës, me qëllim identifikimin e shkakut të dështimit me këtë varietet domateje në zonën e Roskovecit, Beratit dhe Dimalit.

“Roskovec Zhvillova një takim me fermerë të njësisë Strum, të cilët janë përballur këtë sezon me dështimin në kultivimin e domates Kultivari që ata kanë mbjellë këtë vit nuk ka dhënë prodhimin e duhur qoftë në sasi, qoftë në cilësi. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka ngritur grupe pune për analizat përkatëse të farërave, ujit, tokës etj, me qëllim identifikimin e shkakut të dështimit me këtë varietet domateje në zonën e Roskovecit, Beratit dhe Dimalit. Po ashtu do të mbështeten fermerët nga ekspertët e MBZHR për sezonin e ri të kultivimit të domates që fillon në ditët në vijim”, shkruan Balla.

Balla-Roskovec-1 (1) Balla-Roskovec-4 Balla-Roskovec-2 Balla-Roskovec-3 Balla-Roskovec-1
<
>

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.