BOTA

Identifikohet personi që tradhtoi 15 vjeçaren Anne Frank dhe familjen e saj tek nazistët

16:58 - 17.01.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Përgatiti: Genc ÇaushiAna Frank u tradhtua nga një noter çifut, i cili u tha nazistëve se ku po fshihej për të shpëtuar familjen e tij nga kampet e përqendrimit, pretendon nje agjent ne pension i FBI-së që ka hetuar ngjarjen.
Ana Frank mund të jetë tradhtuar nga një noter hebre, i cili u bë një informator për pushtuesit nazistë për të shpëtuar jetën e familjes së tij.

Prej kohësh është teorizuar se vajza hebre dhe familja e saj u zbuluan nga oficerët e Gestapos në vitin 1944 pas një informacioni te marre nga një informator i panjohur, por tani një agjent i ne pensioni FBI-së beson se ai ka dalë gjeje emrin e njeriut që zbuloi se ku Frankët fshiheshin: Arnold van den Bergh.

Për gjashtë vitet e fundit, Vince Pankoke, i cili punoi për FBI-në për 30 vjet duke hulumtuar kartelet kolumbiane të drogës, ka punuar me një ekip hetuesish dhe është përpjekur të hapë çështjen duke përdorur teknika moderne të zgjidhjes së krimit. Gjetjet e tij u transmetuan në emisionin 60 Minutes të dielën mbrëma.

Krahas strategjive të ndryshme hetimore, Pankoke dhe ekipi i tij përdorën inteligjencën artificiale për të renditur një sërë të dhënash dhe dokumentesh origjinale në një përpjekje për të zbuluar se kush e tradhtoi familjen Frank duke çuar në fund një ekip kërkimi në aneksin e tyre sekret të fshehur pas një rafti librash.
Pankoke dhe ekipi i tij skanuan adresat dhe të dhënat lokale për të gjetur të dyshuarit e mundshëm, derisa gjetën njeriun që ata besonin se ishte përgjegjës.

Ata besojnë se van den Bergh mund të ketë qenë informatori – dhe çuditërisht, se babai i Anës, Otto Frank dinte gjithçka për atë që kishte bërë.

Van den Bergh ishte një anëtar i Këshillit Hebre të Amsterdamit, i krijuar nga nazistët për të mbikëqyrur popullsinë hebreje që ata po shfarosnin. Çdo këshill kishte akses në një listë të plotë të popullit hebre vendas, me fenë e hebrenjve holandezë të regjistruar në të dhënat e tyre të lindjes.

Pankoke dhe ekipi i tij vunë në dukje se Van den Bergh nuk u dërgua në një kamp përqendrimi nga fundi i luftës, kur nazistët filluan të shpërndanin këshillat hebreje – dhe tani besojnë se ai ishte në gjendje të shpëtonte jetën e tij dhe të familjes së tij duke tradhtuar hebrenjtë e tjerë. . Ai vdiq për shkaqe të panjohura në Londër në vitin 1950.
Anne mbajti një ditar gjatë dy viteve që ishte fshehur, i cili u botua pas luftës dhe e ktheu atë në një simbol të njohur globalisht të viktimave të Holokaustit.

Ajo vdiq në kampin nazist të përqendrimit Bergen-Belsen në moshën 15-vjeçare, pak para se të çlirohej nga forcat aleate.

Pankoke, së bashku me ekipin e tij vizituan dhomat e fshehura prapa një magazine të Amsterdamit ku jetonte familja Frank, në kërkim të të dhënave.

Në përpjekje për të gjetur se kush e lajmëroi policinë për vendndodhjen e tyre, hetuesit përdorën teknika standarde të zbatimit të ligjit në ekzaminimin e të dyshuarve të ndryshëm dhe përdorën parimet bazë të ‘dijes, motivit, mundësisë’.

Ekipi i Pankoke përfshinte një psikolog hetues, një hetues të krimeve të luftës, historianë, kriminologë plus disa studiues arkivorë.

Së bashku, ata filluan të adresojnë pyetje të ndryshme, duke përfshirë nëse personi i dyshuar për tradhtinë e tyre e dinte vendndodhjen e aneksit sekret.

Ata futën letra, harta, foto dhe libra në një bazë të dhënash të inteligjencës artificiale që u zhvillua posaçërisht për projektin dhe më pas lejuan që mësimi i makinerisë të vinte në punë ku ishte në gjendje të identifikonte marrëdhëniet midis njerëzve, adresat që ishin të njëjta – dhe lidhjet.

“Duhej të shqyrtonim të gjitha ato opsione. Ekipi dhe unë u ulëm dhe përpiluam një listë mënyrash në të cilat aneksi mund të ishte komprometuar. E dini, ishte pakujdesia e njerëzve që pushtonin aneksin, ndoshta duke bërë shumë zhurmë apo duke u parë në dritare? E dini, ishte tradhti?’ tha Pankoke.
Më pas, Pankoke shikoi motivin e mundshëm pas zbulimit të gushtit 1944 dhe nëse tradhtari ishte antisemitik, apo nëse ata e bënë atë për para.

Hetuesit e Pankoke shikuan rreth dhjetëra të dyshuar të mundshëm, secili prej të cilëve u përjashtua përpara se emri i Arnold van den Bergh të lihej zbuluar.
Van den Bergh, ishte një biznesmen i njohur hebre që jetonte në Amsterdam me gruan dhe fëmijët e tij.

‘Ne filluam një kërkim. Dhe ne nuk mund të gjenim Arnold van den Bergh ose ndonjë nga anëtarët e familjes së tij të ngushtë në ato kampe, – shpjegoi Pankoke.

Ai në dukje po jetonte një jetë të hapur, pavarësisht se ishte në mes të Holandës së pushtuar nga nazistët, ndërsa hebrenjtë përreth tij po çoheshin në kampet e përqendrimit.

Pankoke supozoi se Van den Bergh duhet të ketë pasur një formë mbrojtjeje dhe ndikimi me nazistët.

“Van den Bergh nuk u deportua,” tha gazetari holandez Pieter van Twisk për CBS News, i cili punoi në projektin investigativ që drejtonte ekipin kërkimor.

“Shkuam në arkivin e qytetit dhe gjetëm prova se në të vërtetë ai ishte “arianizuar”, kështu që ai humbi identitetin e tij hebre gjatë luftës. Kjo ishte një sukses. Nuk mund ta bësh këtë.’
Kishte gjithashtu një provë tjetër kryesore: një shënim që babai i Anës, Otto Frank mori pas luftës, specifikisht emëroi Van den Bergh si të dyshuarin kryesor.

Si një anëtar themelues i Këshillit Hebre, Van den Bergh kishte akses në një listë adresash ku hebrenjtë do të ishin fshehur në Amsterdam.

Ndërsa leva dhe mbrojtjet e tij që e pengonin atë të tërhiqej në kampe u pakësuan gradualisht, ai e dinte se duhej t’u jepte diçka me vlerë nazistëve në mënyrë që ai dhe gruaja e tij të qëndronin të sigurt.

“Nuk ka asnjë provë që tregon se ai e dinte se kush fshihej në ndonjë nga këto adresa,” shpjegon Pankoke. “Ato ishin thjesht adresa që u dhanë ku dihej se hebrenjtë ishin fshehur.” Përse Otto Frank nuk doli me emrin e Van den Bergh edhe vite më vonë, Pankoke ka teoritë e tij.
“Ai [Otto] e dinte se Arnold van den Bergh ishte hebre dhe në këtë periudhë pas luftës, antisemitizmi ishte ende prezent. Pra, ndoshta ai thjesht mendoi se nëse e përmend përsëri këtë, me Arnold van den Bergh që ishte hebre, kjo vetëm do t’i ndizte më tej zjarret.’

Pavarësisht zhytjes së thellë në çështjen pothuajse 80-vjeçare dhe identifikimit të Van den Bergh si personi që i tradhtoi, grupi hetimor vëren se provat janë ende shumë rrethanore në këtë çështje.

Megjithatë, Pankoke thotë se ai beson se Frankët që ishin fshehur në aneks ishin tradhtuar përfundimisht dhe se nuk ishte thjesht një rastësi.

“Unë mendoj se njerëzit që po e shohin këtë ndjejnë, “Ah, ndoshta ne mund të mësojmë diçka nëse ky rast zgjidhet,” tha Pankoke.

“Dhe ndoshta për të mbijetuarit e Holokaustit që janë ende atje, ata e kuptojnë se dikujt ende i intereson që këto mistere të zgjidhen.”

Pankoke pranoi se provat e tij janë rrethanore – dhe nëse do të silleshin para një jurie, nuk do të kishte gjasa të sillte një dënim.

Por ai beson se teoria e tij është më e besueshme deri më tani, dhe shpreson se lajmi i zbulimit mund të zbulojë më tej, detaje të fshehura më parë të sekreteve të van den Bergh.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.