LAJMI I FUNDIT

Studimi i ri hedh poshtë gjithçka/ Ekspertët: Nuk rekomandohet më aspirina për shëndetin e zemrës!

08:06 - 09.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Pas viteve të rekomandimit të aspirinës së rregullt për të parandaluar sulmin në zemër dhe goditjen në tru, shkencëtarët tani shohin pak përfitime për shumicën e njerëzve të shëndetshëm, dhe thonë se mund të kontribuojë në një rrezik të gjakderdhjes në stomak ose tru që rritet me rritjen e moshës.Task Forca e Shërbimit Parandalues të SHBA ka finalizuar rekomandimet e saj më të fundit për regjimet e aspirinës me dozë të ulët dhe tani thotë se njerëzit mbi 60 vjeç nuk duhet të fillojnë të marrin aspirinë ditore për parandalimin parësor të problemeve të zemrës, në shumicën e rasteve.

Nëse jeni midis 40 dhe 59 vjeç, USPSTF ia lë juve dhe mjekut tuaj të vendosni nëse duhet të merrni një aspirinë të përditshme në rrethana specifike. Nëse jeni vërtet i shëndetshëm, nëse jeni një 40-vjeçar i shëndetshëm i moshuar pa asnjë faktor rreziku madhor, ju do të bëni më shumë dëm sesa mirë me aspirinën e përditshme. Rreziku juaj i gjakderdhjes do të tejkalojë përfitimet.

Por, nëse keni pasur një atak në zemër, një goditje në tru, ose probleme të tjera të qarkullimit të gjakut dhe mjeku juaj ju ka dhënë aspirinë të përditshme, mos e ndaloni marrjen e saj – përkundrazi, bisedoni me ta se çfarë kuptimi kanë rekomandimet e reja për ju. (Revista Psikologjia)

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.