Kronikë

Posedim dhe trafik droge! 24-vjeçari shqiptar del para gjykatës irlandeze, por seanca dështon për shkak të…

20:12 - 13.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Gjyqi ndaj shqiptarit të akuzuar i cili u kap me drogë me vlerë 1.5 milionë euro në Irlandë është për shkak të mungesës së përkthyesit në Gjykatën e Qarkut Naas.Sipas avokatit që përfaqëson shqiptarit Klevist Shehaj do të kërkohet një përkthyes tjetër për klientin e tij.

Ndërsa mësohet se përkthyesi i mëparshëm mungoi për shkak se ishte i sëmurë. 24-vjeçari doli fillimisht të hënën më 9 maj dhe më pas ditën e djeshme, pasi akuzohet se kishte në posedim 420, mijë euro kokainë dhe 1.12 milion euro kanabis të vendosura në disa vende në Newbridge, shkruajnë mediat irlandeze. 

Shqiptari u kap më 7 maj të vitit të kaluar teksa agjentët e antidrogës kapën sasinë e madhe të lëndëve narkotike. Mbi shqiptarin rendojnë dy vepra penale ato të posedimit dhe trafikut të drogës. E gjithë droga e sekuestruar është dërguar në Mjekësinë Ligjore të Irlandës për analiza të mëtejshme.

Ndërkaq, gjykata ka kërkuar një përkthyes të ri për shqiptarin i cili mesa duket nuk e zotëron anglishten për të zhvilluar një proces normal gjyqësor që do të mbahet më 26 maj.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.